Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 footballs at ₹290 each and 4 water bottles at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 5 mangoes at ₹35 each and 2 water bottles at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 3.How many mangoes can you buy with ₹75 if one costs ₹25?
- 4.What do 2 storybooks at ₹115 each and 3 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 5.One water bottle costs ₹235. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 6.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 7.How many lunch boxes can you buy with ₹1880 if one costs ₹235?
- 8.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 9.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
- 10.One badminton racket costs ₹595. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 11.What do 5 pens at ₹20 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 12.What do 2 pens at ₹18 each and 3 water bottles at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many badminton rackets can you buy with ₹4275 if one costs ₹475?
- 14.One geometry box costs ₹100. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 15.What do 5 geometry boxes at ₹95 each and 5 T-shirts at ₹250 each cost in all (in ₹)?
- 16.One school bag costs ₹580. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 17.What do 2 storybooks at ₹115 each and 5 footballs at ₹270 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 19.One storybook costs ₹200. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 20.How many storybooks can you buy with ₹270 if one costs ₹90?
- 21.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 22.How many colour pencil sets can you buy with ₹520 if one costs ₹65?
- 23.What do 5 mangoes at ₹30 each and 4 lunch boxes at ₹240 each cost in all (in ₹)?
- 24.There are 22 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many pens can you buy with ₹105 if one costs ₹21?
- 26.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 5 cricket balls at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 27.How many T-shirts can you buy with ₹1155 if one costs ₹385?
- 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹560 if one costs ₹70?
- 29.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One notebook costs ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 31.What do 2 mangoes at ₹25 each and 2 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
- 32.What do 5 colour pencil sets at ₹85 each and 3 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 33.One school bag costs ₹655. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 34.How many footballs can you buy with ₹1335 if one costs ₹445?
- 35.How many T-shirts can you buy with ₹4500 if one costs ₹375?
- 36.One badminton racket costs ₹500. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 37.What do 3 cricket balls at ₹150 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 38.One T-shirt costs ₹290. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 39.How many water bottles can you buy with ₹1575 if one costs ₹225?
- 40.One water bottle costs ₹120. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
Answer key
- 1140
- 555
- 3
- 350
- 1410
- 1085
- 8
- 660
- 10
- 1785
- 180
- 501
- 9
- 900
- 1725
- 4060
- 1580
- 270
- 800
- 3
- 600
- 8
- 1110
- 308
- 5
- 850
- 3
- 8
- 168
- 360
- 490
- 461
- 2620
- 3
- 12
- 4000
- 490
- 870
- 7
- 360
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids