← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 376 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 footballs at ₹290 each and 4 water bottles at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.What do 5 mangoes at ₹35 each and 2 water bottles at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.How many mangoes can you buy with ₹75 if one costs ₹25?
  4. 4.What do 2 storybooks at ₹115 each and 3 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.One water bottle costs ₹235. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  6. 6.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.How many lunch boxes can you buy with ₹1880 if one costs ₹235?
  8. 8.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
  10. 10.One badminton racket costs ₹595. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  11. 11.What do 5 pens at ₹20 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.What do 2 pens at ₹18 each and 3 water bottles at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many badminton rackets can you buy with ₹4275 if one costs ₹475?
  14. 14.One geometry box costs ₹100. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  15. 15.What do 5 geometry boxes at ₹95 each and 5 T-shirts at ₹250 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One school bag costs ₹580. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  17. 17.What do 2 storybooks at ₹115 each and 5 footballs at ₹270 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.One storybook costs ₹200. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  20. 20.How many storybooks can you buy with ₹270 if one costs ₹90?
  21. 21.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.How many colour pencil sets can you buy with ₹520 if one costs ₹65?
  23. 23.What do 5 mangoes at ₹30 each and 4 lunch boxes at ₹240 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.There are 22 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many pens can you buy with ₹105 if one costs ₹21?
  26. 26.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 5 cricket balls at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.How many T-shirts can you buy with ₹1155 if one costs ₹385?
  28. 28.How many colour pencil sets can you buy with ₹560 if one costs ₹70?
  29. 29.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One notebook costs ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.What do 2 mangoes at ₹25 each and 2 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.What do 5 colour pencil sets at ₹85 each and 3 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.One school bag costs ₹655. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  34. 34.How many footballs can you buy with ₹1335 if one costs ₹445?
  35. 35.How many T-shirts can you buy with ₹4500 if one costs ₹375?
  36. 36.One badminton racket costs ₹500. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  37. 37.What do 3 cricket balls at ₹150 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One T-shirt costs ₹290. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
  39. 39.How many water bottles can you buy with ₹1575 if one costs ₹225?
  40. 40.One water bottle costs ₹120. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1140
  2. 555
  3. 3
  4. 350
  5. 1410
  6. 1085
  7. 8
  8. 660
  9. 10
  10. 1785
  11. 180
  12. 501
  13. 9
  14. 900
  15. 1725
  16. 4060
  17. 1580
  18. 270
  19. 800
  20. 3
  21. 600
  22. 8
  23. 1110
  24. 308
  25. 5
  26. 850
  27. 3
  28. 8
  29. 168
  30. 360
  31. 490
  32. 461
  33. 2620
  34. 3
  35. 12
  36. 4000
  37. 490
  38. 870
  39. 7
  40. 360

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids