← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 384 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 3 mangoes at ₹20 each and 5 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.What do 5 colour pencil sets at ₹100 each and 3 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.One badminton racket costs ₹595. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  4. 4.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.There are 31 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 5 plates of idli at ₹60 each and 2 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.One T-shirt costs ₹330. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  8. 8.How many colour pencil sets can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
  9. 9.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.How many lunch boxes can you buy with ₹3190 if one costs ₹290?
  11. 11.One pair of socks costs ₹85. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  12. 12.How many notebooks can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
  13. 13.What do 5 cricket balls at ₹140 each and 3 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.One football costs ₹370. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  15. 15.What do 2 pens at ₹23 each and 2 water bottles at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.What do 4 storybooks at ₹125 each and 5 T-shirts at ₹205 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.What do 3 pens at ₹15 each and 4 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.How many notebooks can you buy with ₹300 if one costs ₹50?
  19. 19.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.How many lunch boxes can you buy with ₹2250 if one costs ₹250?
  21. 21.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.What do 5 mangoes at ₹30 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.How many cricket balls can you buy with ₹1080 if one costs ₹120?
  24. 24.What do 4 plates of idli at ₹35 each and 3 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.One cricket ball costs ₹145. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  26. 26.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.What do 3 pens at ₹10 each and 5 water bottles at ₹205 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.One lunch box costs ₹165. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  29. 29.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many plates of idli can you buy with ₹100 if one costs ₹50?
  31. 31.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.How many pens can you buy with ₹121 if one costs ₹11?
  33. 33.What do 5 storybooks at ₹195 each and 2 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.One T-shirt costs ₹395. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  35. 35.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.One cricket ball costs ₹100. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.One school bag costs ₹550. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  38. 38.What do 2 geometry boxes at ₹95 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.One plate of idli costs ₹55. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  40. 40.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1210
  2. 680
  3. 2975
  4. 800
  5. 434
  6. 550
  7. 2970
  8. 11
  9. 1040
  10. 11
  11. 340
  12. 6
  13. 880
  14. 2220
  15. 336
  16. 1525
  17. 785
  18. 6
  19. 1365
  20. 9
  21. 1050
  22. 210
  23. 9
  24. 395
  25. 435
  26. 1500
  27. 1055
  28. 1485
  29. 300
  30. 2
  31. 442
  32. 11
  33. 1115
  34. 2370
  35. 1560
  36. 400
  37. 2200
  38. 340
  39. 110
  40. 374

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids