Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 3 mangoes at ₹20 each and 5 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 5 colour pencil sets at ₹100 each and 3 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 3.One badminton racket costs ₹595. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 4.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 31 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 5 plates of idli at ₹60 each and 2 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 7.One T-shirt costs ₹330. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 8.How many colour pencil sets can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
- 9.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 10.How many lunch boxes can you buy with ₹3190 if one costs ₹290?
- 11.One pair of socks costs ₹85. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 12.How many notebooks can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
- 13.What do 5 cricket balls at ₹140 each and 3 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 14.One football costs ₹370. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 15.What do 2 pens at ₹23 each and 2 water bottles at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 16.What do 4 storybooks at ₹125 each and 5 T-shirts at ₹205 each cost in all (in ₹)?
- 17.What do 3 pens at ₹15 each and 4 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 18.How many notebooks can you buy with ₹300 if one costs ₹50?
- 19.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 20.How many lunch boxes can you buy with ₹2250 if one costs ₹250?
- 21.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 22.What do 5 mangoes at ₹30 each and 2 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 23.How many cricket balls can you buy with ₹1080 if one costs ₹120?
- 24.What do 4 plates of idli at ₹35 each and 3 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 25.One cricket ball costs ₹145. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 26.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 3 pens at ₹10 each and 5 water bottles at ₹205 each cost in all (in ₹)?
- 28.One lunch box costs ₹165. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 29.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many plates of idli can you buy with ₹100 if one costs ₹50?
- 31.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 32.How many pens can you buy with ₹121 if one costs ₹11?
- 33.What do 5 storybooks at ₹195 each and 2 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 34.One T-shirt costs ₹395. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 35.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 36.One cricket ball costs ₹100. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.One school bag costs ₹550. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 38.What do 2 geometry boxes at ₹95 each and 3 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 39.One plate of idli costs ₹55. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 40.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 1210
- 680
- 2975
- 800
- 434
- 550
- 2970
- 11
- 1040
- 11
- 340
- 6
- 880
- 2220
- 336
- 1525
- 785
- 6
- 1365
- 9
- 1050
- 210
- 9
- 395
- 435
- 1500
- 1055
- 1485
- 300
- 2
- 442
- 11
- 1115
- 2370
- 1560
- 400
- 2200
- 340
- 110
- 374
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids