Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many T-shirts can you buy with ₹3360 if one costs ₹280?
- 2.How many lunch boxes can you buy with ₹420 if one costs ₹210?
- 3.What do 5 samosas at ₹14 each and 4 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 5.One geometry box costs ₹140. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 6.One plate of idli costs ₹30. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 7.What do 2 water bottles at ₹135 each and 3 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 8.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One T-shirt costs ₹300. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 10.What do 2 mangoes at ₹20 each and 2 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 11.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 12.One pair of socks costs ₹65. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 13.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 14.One school bag costs ₹650. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 15.One geometry box costs ₹130. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 16.What do 2 cricket balls at ₹135 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 17.How many cricket balls can you buy with ₹210 if one costs ₹105?
- 18.How many mangoes can you buy with ₹320 if one costs ₹40?
- 19.What do 3 storybooks at ₹130 each and 3 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 20.One notebook costs ₹50. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 21.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
- 22.How many storybooks can you buy with ₹640 if one costs ₹160?
- 23.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many pens can you buy with ₹198 if one costs ₹22?
- 25.One T-shirt costs ₹335. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 26.How many colour pencil sets can you buy with ₹700 if one costs ₹70?
- 27.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 28.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 29.How many T-shirts can you buy with ₹2500 if one costs ₹250?
- 30.What do 2 water bottles at ₹150 each and 3 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 3 pairs of socks at ₹80 each and 4 colour pencil sets at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 32.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 34.What do 3 storybooks at ₹145 each and 2 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 35.What do 4 mangoes at ₹40 each and 4 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 36.One football costs ₹355. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 37.One T-shirt costs ₹225. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 38.How many water bottles can you buy with ₹600 if one costs ₹120?
- 39.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 40.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 12
- 2
- 370
- 255
- 1260
- 90
- 825
- 420
- 1800
- 530
- 105
- 260
- 240
- 5850
- 520
- 450
- 2
- 8
- 945
- 200
- 7
- 4
- 2400
- 9
- 2680
- 10
- 252
- 800
- 10
- 705
- 640
- 216
- 1260
- 575
- 400
- 2130
- 1125
- 5
- 507
- 168
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids