← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 414 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many T-shirts can you buy with ₹3360 if one costs ₹280?
  2. 2.How many lunch boxes can you buy with ₹420 if one costs ₹210?
  3. 3.What do 5 samosas at ₹14 each and 4 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.One geometry box costs ₹140. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  6. 6.One plate of idli costs ₹30. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  7. 7.What do 2 water bottles at ₹135 each and 3 storybooks at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One T-shirt costs ₹300. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  10. 10.What do 2 mangoes at ₹20 each and 2 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  12. 12.One pair of socks costs ₹65. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  13. 13.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.One school bag costs ₹650. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  15. 15.One geometry box costs ₹130. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  16. 16.What do 2 cricket balls at ₹135 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.How many cricket balls can you buy with ₹210 if one costs ₹105?
  18. 18.How many mangoes can you buy with ₹320 if one costs ₹40?
  19. 19.What do 3 storybooks at ₹130 each and 3 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.One notebook costs ₹50. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
  22. 22.How many storybooks can you buy with ₹640 if one costs ₹160?
  23. 23.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.How many pens can you buy with ₹198 if one costs ₹22?
  25. 25.One T-shirt costs ₹335. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  26. 26.How many colour pencil sets can you buy with ₹700 if one costs ₹70?
  27. 27.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.How many T-shirts can you buy with ₹2500 if one costs ₹250?
  30. 30.What do 2 water bottles at ₹150 each and 3 geometry boxes at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 3 pairs of socks at ₹80 each and 4 colour pencil sets at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.What do 3 storybooks at ₹145 each and 2 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.What do 4 mangoes at ₹40 each and 4 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.One football costs ₹355. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  37. 37.One T-shirt costs ₹225. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  38. 38.How many water bottles can you buy with ₹600 if one costs ₹120?
  39. 39.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 12
  2. 2
  3. 370
  4. 255
  5. 1260
  6. 90
  7. 825
  8. 420
  9. 1800
  10. 530
  11. 105
  12. 260
  13. 240
  14. 5850
  15. 520
  16. 450
  17. 2
  18. 8
  19. 945
  20. 200
  21. 7
  22. 4
  23. 2400
  24. 9
  25. 2680
  26. 10
  27. 252
  28. 800
  29. 10
  30. 705
  31. 640
  32. 216
  33. 1260
  34. 575
  35. 400
  36. 2130
  37. 1125
  38. 5
  39. 507
  40. 168

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids