Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One mango costs ₹35. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 2.One pen costs ₹21. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 3.What do 2 lunch boxes at ₹155 each and 5 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 5.One lunch box costs ₹150. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 6.One storybook costs ₹195. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 7.One pen costs ₹10. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 8.One cricket ball costs ₹145. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 9.One lunch box costs ₹225. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 10.One T-shirt costs ₹255. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 11.What do 2 pens at ₹10 each and 2 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 12.One pair of socks costs ₹55. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 13.What do 5 T-shirts at ₹285 each and 2 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 14.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹25?
- 15.How many badminton rackets can you buy with ₹4860 if one costs ₹540?
- 16.How many badminton rackets can you buy with ₹2850 if one costs ₹475?
- 17.How many cricket balls can you buy with ₹1300 if one costs ₹130?
- 18.What do 2 water bottles at ₹220 each and 5 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 19.One pen costs ₹10. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 20.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 21.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 22.How many geometry boxes can you buy with ₹1450 if one costs ₹145?
- 23.One storybook costs ₹145. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 24.How many notebooks can you buy with ₹150 if one costs ₹50?
- 25.What do 4 mangoes at ₹40 each and 4 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 26.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 27.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 28.One pen costs ₹10. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 29.How many water bottles can you buy with ₹630 if one costs ₹210?
- 30.One geometry box costs ₹110. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 31.One cricket ball costs ₹110. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 32.One school bag costs ₹465. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 33.One badminton racket costs ₹550. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 34.There are 11 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 5 geometry boxes at ₹100 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 36.What do 5 pens at ₹12 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 3 colour pencil sets at ₹115 each and 3 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 38.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 39.How many storybooks can you buy with ₹700 if one costs ₹175?
- 40.What do 2 pairs of socks at ₹65 each and 3 water bottles at ₹120 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 105
- 189
- 685
- 525
- 450
- 1365
- 70
- 580
- 675
- 765
- 310
- 275
- 1545
- 4
- 9
- 6
- 10
- 1065
- 20
- 280
- 510
- 10
- 290
- 3
- 360
- 357
- 925
- 50
- 3
- 660
- 330
- 1395
- 3850
- 385
- 750
- 100
- 525
- 1110
- 4
- 490
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids