← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 427 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One mango costs ₹35. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  2. 2.One pen costs ₹21. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  3. 3.What do 2 lunch boxes at ₹155 each and 5 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.One lunch box costs ₹150. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  6. 6.One storybook costs ₹195. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  7. 7.One pen costs ₹10. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  8. 8.One cricket ball costs ₹145. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  9. 9.One lunch box costs ₹225. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  10. 10.One T-shirt costs ₹255. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
  11. 11.What do 2 pens at ₹10 each and 2 storybooks at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.One pair of socks costs ₹55. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  13. 13.What do 5 T-shirts at ₹285 each and 2 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹25?
  15. 15.How many badminton rackets can you buy with ₹4860 if one costs ₹540?
  16. 16.How many badminton rackets can you buy with ₹2850 if one costs ₹475?
  17. 17.How many cricket balls can you buy with ₹1300 if one costs ₹130?
  18. 18.What do 2 water bottles at ₹220 each and 5 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One pen costs ₹10. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  20. 20.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  21. 21.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.How many geometry boxes can you buy with ₹1450 if one costs ₹145?
  23. 23.One storybook costs ₹145. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  24. 24.How many notebooks can you buy with ₹150 if one costs ₹50?
  25. 25.What do 4 mangoes at ₹40 each and 4 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.One pen costs ₹10. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  29. 29.How many water bottles can you buy with ₹630 if one costs ₹210?
  30. 30.One geometry box costs ₹110. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  31. 31.One cricket ball costs ₹110. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  32. 32.One school bag costs ₹465. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  33. 33.One badminton racket costs ₹550. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  34. 34.There are 11 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 5 geometry boxes at ₹100 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.What do 5 pens at ₹12 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.What do 3 colour pencil sets at ₹115 each and 3 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.How many storybooks can you buy with ₹700 if one costs ₹175?
  40. 40.What do 2 pairs of socks at ₹65 each and 3 water bottles at ₹120 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 105
  2. 189
  3. 685
  4. 525
  5. 450
  6. 1365
  7. 70
  8. 580
  9. 675
  10. 765
  11. 310
  12. 275
  13. 1545
  14. 4
  15. 9
  16. 6
  17. 10
  18. 1065
  19. 20
  20. 280
  21. 510
  22. 10
  23. 290
  24. 3
  25. 360
  26. 357
  27. 925
  28. 50
  29. 3
  30. 660
  31. 330
  32. 1395
  33. 3850
  34. 385
  35. 750
  36. 100
  37. 525
  38. 1110
  39. 4
  40. 490

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids