← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 428 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many samosas can you buy with ₹200 if one costs ₹20?
  2. 2.What do 2 water bottles at ₹240 each and 2 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.How many T-shirts can you buy with ₹3720 if one costs ₹310?
  4. 4.How many notebooks can you buy with ₹120 if one costs ₹40?
  5. 5.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 3 colour pencil sets at ₹110 each and 2 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.One football costs ₹370. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  8. 8.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.One T-shirt costs ₹355. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  11. 11.One pen costs ₹11. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  12. 12.One storybook costs ₹120. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  13. 13.One school bag costs ₹570. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  14. 14.One water bottle costs ₹120. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  15. 15.How many water bottles can you buy with ₹2420 if one costs ₹220?
  16. 16.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.One samosa costs ₹16. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  18. 18.One geometry box costs ₹130. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  19. 19.What do 3 storybooks at ₹190 each and 5 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.What do 2 notebooks at ₹40 each and 5 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.One notebook costs ₹55. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  22. 22.One football costs ₹285. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
  23. 23.What do 2 geometry boxes at ₹140 each and 4 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 4 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.How many notebooks can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
  26. 26.One pair of socks costs ₹70. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  27. 27.What do 2 storybooks at ₹175 each and 2 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.What do 5 water bottles at ₹235 each and 2 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.How many pens can you buy with ₹57 if one costs ₹19?
  30. 30.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.What do 5 samosas at ₹19 each and 3 geometry boxes at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.What do 2 pens at ₹14 each and 5 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.What do 2 samosas at ₹20 each and 5 cricket balls at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One pair of socks costs ₹80. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  39. 39.How many cricket balls can you buy with ₹1265 if one costs ₹115?
  40. 40.What do 3 T-shirts at ₹245 each and 4 storybooks at ₹170 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 10
  2. 516
  3. 12
  4. 3
  5. 870
  6. 700
  7. 740
  8. 406
  9. 460
  10. 1420
  11. 55
  12. 480
  13. 1710
  14. 840
  15. 11
  16. 264
  17. 48
  18. 1040
  19. 970
  20. 355
  21. 495
  22. 1425
  23. 900
  24. 540
  25. 10
  26. 140
  27. 470
  28. 1335
  29. 3
  30. 630
  31. 530
  32. 553
  33. 330
  34. 1680
  35. 360
  36. 104
  37. 765
  38. 160
  39. 11
  40. 1415

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids