Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many samosas can you buy with ₹200 if one costs ₹20?
- 2.What do 2 water bottles at ₹240 each and 2 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 3.How many T-shirts can you buy with ₹3720 if one costs ₹310?
- 4.How many notebooks can you buy with ₹120 if one costs ₹40?
- 5.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 3 colour pencil sets at ₹110 each and 2 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 7.One football costs ₹370. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 8.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 9.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 10.One T-shirt costs ₹355. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 11.One pen costs ₹11. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 12.One storybook costs ₹120. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 13.One school bag costs ₹570. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 14.One water bottle costs ₹120. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 15.How many water bottles can you buy with ₹2420 if one costs ₹220?
- 16.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 17.One samosa costs ₹16. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 18.One geometry box costs ₹130. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 19.What do 3 storybooks at ₹190 each and 5 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 20.What do 2 notebooks at ₹40 each and 5 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 21.One notebook costs ₹55. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 22.One football costs ₹285. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
- 23.What do 2 geometry boxes at ₹140 each and 4 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 4 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 25.How many notebooks can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
- 26.One pair of socks costs ₹70. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 27.What do 2 storybooks at ₹175 each and 2 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 28.What do 5 water bottles at ₹235 each and 2 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 29.How many pens can you buy with ₹57 if one costs ₹19?
- 30.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 31.What do 5 samosas at ₹19 each and 3 geometry boxes at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 32.What do 2 pens at ₹14 each and 5 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 33.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 34.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 35.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 36.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 2 samosas at ₹20 each and 5 cricket balls at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 38.One pair of socks costs ₹80. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 39.How many cricket balls can you buy with ₹1265 if one costs ₹115?
- 40.What do 3 T-shirts at ₹245 each and 4 storybooks at ₹170 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 10
- 516
- 12
- 3
- 870
- 700
- 740
- 406
- 460
- 1420
- 55
- 480
- 1710
- 840
- 11
- 264
- 48
- 1040
- 970
- 355
- 495
- 1425
- 900
- 540
- 10
- 140
- 470
- 1335
- 3
- 630
- 530
- 553
- 330
- 1680
- 360
- 104
- 765
- 160
- 11
- 1415
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids