← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 429 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.How many lunch boxes can you buy with ₹900 if one costs ₹225?
  3. 3.One lunch box costs ₹165. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
  4. 4.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.How many water bottles can you buy with ₹585 if one costs ₹195?
  6. 6.What do 4 notebooks at ₹35 each and 5 pairs of socks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.What do 3 cricket balls at ₹135 each and 3 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  9. 9.What do 2 mangoes at ₹20 each and 3 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.One cricket ball costs ₹120. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  11. 11.How many school bags can you buy with ₹1040 if one costs ₹520?
  12. 12.How many geometry boxes can you buy with ₹270 if one costs ₹135?
  13. 13.One notebook costs ₹30. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  14. 14.How many school bags can you buy with ₹5400 if one costs ₹450?
  15. 15.One cricket ball costs ₹110. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  16. 16.One plate of idli costs ₹40. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  17. 17.What do 5 badminton rackets at ₹300 each and 5 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.One football costs ₹415. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  19. 19.One colour pencil set costs ₹70. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  20. 20.One pen costs ₹17. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  21. 21.What do 5 colour pencil sets at ₹65 each and 5 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many footballs can you buy with ₹4345 if one costs ₹395?
  23. 23.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
  24. 24.How many pens can you buy with ₹36 if one costs ₹18?
  25. 25.One T-shirt costs ₹245. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  26. 26.How many pens can you buy with ₹200 if one costs ₹25?
  27. 27.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.How many storybooks can you buy with ₹2100 if one costs ₹175?
  30. 30.How many school bags can you buy with ₹3710 if one costs ₹530?
  31. 31.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.One school bag costs ₹700. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  33. 33.One cricket ball costs ₹110. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.There are 33 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 2 pairs of socks at ₹60 each and 2 colour pencil sets at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.One lunch box costs ₹160. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  37. 37.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 580
  2. 4
  3. 990
  4. 1365
  5. 3
  6. 590
  7. 459
  8. 36
  9. 265
  10. 360
  11. 2
  12. 2
  13. 180
  14. 12
  15. 880
  16. 360
  17. 1900
  18. 3735
  19. 490
  20. 85
  21. 525
  22. 11
  23. 10
  24. 2
  25. 2205
  26. 8
  27. 200
  28. 224
  29. 12
  30. 7
  31. 550
  32. 5600
  33. 550
  34. 1155
  35. 320
  36. 800
  37. 900
  38. 510
  39. 630
  40. 930

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids