Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 2.How many lunch boxes can you buy with ₹900 if one costs ₹225?
- 3.One lunch box costs ₹165. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
- 4.There are 39 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 5.How many water bottles can you buy with ₹585 if one costs ₹195?
- 6.What do 4 notebooks at ₹35 each and 5 pairs of socks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 3 cricket balls at ₹135 each and 3 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 8.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 9.What do 2 mangoes at ₹20 each and 3 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 10.One cricket ball costs ₹120. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 11.How many school bags can you buy with ₹1040 if one costs ₹520?
- 12.How many geometry boxes can you buy with ₹270 if one costs ₹135?
- 13.One notebook costs ₹30. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 14.How many school bags can you buy with ₹5400 if one costs ₹450?
- 15.One cricket ball costs ₹110. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 16.One plate of idli costs ₹40. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 17.What do 5 badminton rackets at ₹300 each and 5 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 18.One football costs ₹415. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 19.One colour pencil set costs ₹70. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 20.One pen costs ₹17. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 21.What do 5 colour pencil sets at ₹65 each and 5 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many footballs can you buy with ₹4345 if one costs ₹395?
- 23.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
- 24.How many pens can you buy with ₹36 if one costs ₹18?
- 25.One T-shirt costs ₹245. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 26.How many pens can you buy with ₹200 if one costs ₹25?
- 27.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 28.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 29.How many storybooks can you buy with ₹2100 if one costs ₹175?
- 30.How many school bags can you buy with ₹3710 if one costs ₹530?
- 31.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 32.One school bag costs ₹700. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 33.One cricket ball costs ₹110. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.There are 33 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 2 pairs of socks at ₹60 each and 2 colour pencil sets at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 36.One lunch box costs ₹160. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 37.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 38.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 39.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 40.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 580
- 4
- 990
- 1365
- 3
- 590
- 459
- 36
- 265
- 360
- 2
- 2
- 180
- 12
- 880
- 360
- 1900
- 3735
- 490
- 85
- 525
- 11
- 10
- 2
- 2205
- 8
- 200
- 224
- 12
- 7
- 550
- 5600
- 550
- 1155
- 320
- 800
- 900
- 510
- 630
- 930
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids