Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 2.What do 5 samosas at ₹18 each and 5 storybooks at ₹200 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 4.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 29 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 6.How many storybooks can you buy with ₹900 if one costs ₹90?
- 7.What do 2 notebooks at ₹30 each and 4 plates of idli at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 8.How many colour pencil sets can you buy with ₹1150 if one costs ₹115?
- 9.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 10.What do 3 footballs at ₹265 each and 4 water bottles at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 11.There are 13 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many colour pencil sets can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
- 13.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 3 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 3 pairs of socks at ₹75 each and 2 pens at ₹24 each cost in all (in ₹)?
- 15.One water bottle costs ₹250. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 16.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 17.One samosa costs ₹15. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 18.How many water bottles can you buy with ₹1520 if one costs ₹190?
- 19.How many pens can you buy with ₹240 if one costs ₹20?
- 20.One school bag costs ₹550. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 21.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 22.How many water bottles can you buy with ₹465 if one costs ₹155?
- 23.What do 4 pens at ₹25 each and 2 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 2 geometry boxes at ₹100 each and 5 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 25.One pair of socks costs ₹80. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 26.What do 3 water bottles at ₹205 each and 2 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 27.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 28.How many storybooks can you buy with ₹880 if one costs ₹110?
- 29.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many water bottles can you buy with ₹690 if one costs ₹230?
- 31.One samosa costs ₹12. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
- 32.One samosa costs ₹14. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 33.There are 21 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 34.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 35.How many school bags can you buy with ₹3030 if one costs ₹505?
- 36.There are 40 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many pairs of socks can you buy with ₹220 if one costs ₹55?
- 38.One water bottle costs ₹195. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 39.One cricket ball costs ₹135. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 40.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 300
- 1090
- 154
- 390
- 1015
- 10
- 180
- 10
- 512
- 1495
- 585
- 2
- 220
- 273
- 750
- 765
- 30
- 8
- 12
- 2750
- 690
- 3
- 190
- 425
- 320
- 1105
- 600
- 8
- 600
- 3
- 96
- 42
- 294
- 325
- 6
- 1600
- 4
- 1755
- 540
- 800
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids