Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 colour pencil sets at ₹115 each and 4 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 4.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 5.How many colour pencil sets can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
- 6.One lunch box costs ₹155. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 7.How many water bottles can you buy with ₹1380 if one costs ₹230?
- 8.What do 5 pens at ₹12 each and 4 water bottles at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 9.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 10.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
- 11.What do 4 T-shirts at ₹255 each and 5 pens at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 12.How many water bottles can you buy with ₹1700 if one costs ₹170?
- 13.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 14.What do 4 lunch boxes at ₹300 each and 2 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 15.One lunch box costs ₹250. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 16.What do 2 pairs of socks at ₹75 each and 3 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 17.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 18.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 19.One plate of idli costs ₹30. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 20.One mango costs ₹30. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 21.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 22.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 23.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many geometry boxes can you buy with ₹840 if one costs ₹140?
- 25.How many pens can you buy with ₹132 if one costs ₹11?
- 26.There are 22 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One school bag costs ₹520. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 28.One samosa costs ₹13. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 29.How many pairs of socks can you buy with ₹630 if one costs ₹70?
- 30.One mango costs ₹20. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 31.There are 10 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 32.One storybook costs ₹180. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 33.One T-shirt costs ₹365. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 34.How many samosas can you buy with ₹117 if one costs ₹13?
- 35.One notebook costs ₹35. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 36.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 4 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 3 notebooks at ₹55 each and 5 pens at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 38.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 39.How many school bags can you buy with ₹4795 if one costs ₹685?
- 40.What do 2 lunch boxes at ₹230 each and 3 storybooks at ₹195 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 580
- 395
- 702
- 510
- 2
- 465
- 6
- 640
- 640
- 7
- 1120
- 10
- 480
- 1360
- 500
- 510
- 2100
- 552
- 120
- 240
- 700
- 2400
- 468
- 6
- 12
- 396
- 2080
- 78
- 9
- 100
- 160
- 1620
- 2920
- 9
- 105
- 1085
- 265
- 960
- 7
- 1045
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids