← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 93 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 colour pencil sets at ₹115 each and 4 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.How many colour pencil sets can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
  6. 6.One lunch box costs ₹155. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  7. 7.How many water bottles can you buy with ₹1380 if one costs ₹230?
  8. 8.What do 5 pens at ₹12 each and 4 water bottles at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
  11. 11.What do 4 T-shirts at ₹255 each and 5 pens at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.How many water bottles can you buy with ₹1700 if one costs ₹170?
  13. 13.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.What do 4 lunch boxes at ₹300 each and 2 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.One lunch box costs ₹250. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  16. 16.What do 2 pairs of socks at ₹75 each and 3 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.There are 35 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.One plate of idli costs ₹30. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  20. 20.One mango costs ₹30. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  21. 21.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.How many geometry boxes can you buy with ₹840 if one costs ₹140?
  25. 25.How many pens can you buy with ₹132 if one costs ₹11?
  26. 26.There are 22 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One school bag costs ₹520. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  28. 28.One samosa costs ₹13. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.How many pairs of socks can you buy with ₹630 if one costs ₹70?
  30. 30.One mango costs ₹20. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  31. 31.There are 10 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.One storybook costs ₹180. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  33. 33.One T-shirt costs ₹365. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  34. 34.How many samosas can you buy with ₹117 if one costs ₹13?
  35. 35.One notebook costs ₹35. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  36. 36.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 4 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.What do 3 notebooks at ₹55 each and 5 pens at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.There are 32 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.How many school bags can you buy with ₹4795 if one costs ₹685?
  40. 40.What do 2 lunch boxes at ₹230 each and 3 storybooks at ₹195 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 580
  2. 395
  3. 702
  4. 510
  5. 2
  6. 465
  7. 6
  8. 640
  9. 640
  10. 7
  11. 1120
  12. 10
  13. 480
  14. 1360
  15. 500
  16. 510
  17. 2100
  18. 552
  19. 120
  20. 240
  21. 700
  22. 2400
  23. 468
  24. 6
  25. 12
  26. 396
  27. 2080
  28. 78
  29. 9
  30. 100
  31. 160
  32. 1620
  33. 2920
  34. 9
  35. 105
  36. 1085
  37. 265
  38. 960
  39. 7
  40. 1045

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids