← Change from ₹10, ₹20 and ₹50 lesson New set →

Giving Change Worksheet

Money maths lesson 8: Change from ₹10, ₹20 and ₹50 · Set 423 · 40 sums
TalentJR

The method (Count up): Find the cost (add the prices, or multiply for many of one thing). Change = money paid − cost. Count up to check: price + change = money paid.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Manav buys a ruler for ₹8 and a biscuit packet for ₹15, and pays ₹50. How much change does Manav get (in ₹)?
  2. 2.A kite costs ₹18. Karan pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
  3. 3.A sharpener costs ₹5. Pooja pays ₹20. How much change does Pooja get (in ₹)?
  4. 4.Arjun buys 5 bananas at ₹6 each and pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
  5. 5.Karan buys an eraser for ₹5 and a sharpener for ₹6, and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
  6. 6.Count up to find the change from ₹50: ₹6 + ₹? = ₹50
  7. 7.Count up to find the change from ₹50: ₹5 + ₹? = ₹50
  8. 8.Manav buys an ice candy for ₹13 and a toffee for ₹1, and pays ₹50. How much change does Manav get (in ₹)?
  9. 9.Nisha buys a sharpener for ₹4 and a notebook for ₹30, and pays ₹50. How much change does Nisha get (in ₹)?
  10. 10.Rahul buys a banana for ₹7 and a pencil for ₹4, and pays ₹50. How much change does Rahul get (in ₹)?
  11. 11.Aditya buys 3 sticker sheets at ₹8 each and pays ₹50. How much change does Aditya get (in ₹)?
  12. 12.An eraser costs ₹3. Saanvi pays ₹50. How much change does Saanvi get (in ₹)?
  13. 13.Count up to find the change from ₹10: ₹5 + ₹? = ₹10
  14. 14.Vivaan buys a balloon for ₹10 and a glue stick for ₹21, and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
  15. 15.Priya buys a sharpener for ₹6 and a crayon box for ₹30, and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
  16. 16.Count up to find the change from ₹20: ₹3 + ₹? = ₹20
  17. 17.Saanvi buys 2 bananas at ₹7 each and pays ₹50. How much change does Saanvi get (in ₹)?
  18. 18.Lakshmi buys a toffee for ₹1 and a pencil for ₹6, and pays ₹50. How much change does Lakshmi get (in ₹)?
  19. 19.A banana costs ₹6. Aarav pays ₹20. How much change does Aarav get (in ₹)?
  20. 20.A biscuit packet costs ₹14. Diya pays ₹20. How much change does Diya get (in ₹)?
  21. 21.Priya buys 2 sticker sheets at ₹11 each and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
  22. 22.Rahul buys a toffee for ₹2 and a biscuit packet for ₹10, and pays ₹50. How much change does Rahul get (in ₹)?
  23. 23.Count up to find the change from ₹10: ₹6 + ₹? = ₹10
  24. 24.Diya buys a banana for ₹5 and a kite for ₹13, and pays ₹50. How much change does Diya get (in ₹)?
  25. 25.Aarav buys 3 bananas at ₹7 each and pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
  26. 26.Ananya buys 4 sticker sheets at ₹8 each and pays ₹50. How much change does Ananya get (in ₹)?
  27. 27.Farhan buys a balloon for ₹10 and a sharpener for ₹7, and pays ₹50. How much change does Farhan get (in ₹)?
  28. 28.Kabir buys 2 samosas at ₹14 each and pays ₹50. How much change does Kabir get (in ₹)?
  29. 29.A banana costs ₹4. Kavya pays ₹10. How much change does Kavya get (in ₹)?
  30. 30.Priya buys a toffee for ₹1 and a sharpener for ₹6, and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
  31. 31.Aarav buys 4 sharpeners at ₹4 each and pays ₹20. How much change does Aarav get (in ₹)?
  32. 32.Aarav buys a sticker sheet for ₹5 and a ruler for ₹15, and pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
  33. 33.Diya buys 4 balloons at ₹5 each and pays ₹50. How much change does Diya get (in ₹)?
  34. 34.Tara buys 2 toffees at ₹3 each and pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
  35. 35.Dev buys a crayon box for ₹30 and an eraser for ₹4, and pays ₹50. How much change does Dev get (in ₹)?
  36. 36.Count up to find the change from ₹20: ₹12 + ₹? = ₹20
  37. 37.A banana costs ₹7. Meera pays ₹10. How much change does Meera get (in ₹)?
  38. 38.Joseph buys a toffee for ₹2 and a samosa for ₹12, and pays ₹50. How much change does Joseph get (in ₹)?
  39. 39.Lakshmi buys a glue stick for ₹22 and an eraser for ₹5, and pays ₹50. How much change does Lakshmi get (in ₹)?
  40. 40.A toffee costs ₹2. Karan pays ₹20. How much change does Karan get (in ₹)?

Answer key

  1. 27
  2. 32
  3. 15
  4. 20
  5. 39
  6. 44
  7. 45
  8. 36
  9. 16
  10. 39
  11. 26
  12. 47
  13. 5
  14. 19
  15. 14
  16. 17
  17. 36
  18. 43
  19. 14
  20. 6
  21. 28
  22. 38
  23. 4
  24. 32
  25. 29
  26. 18
  27. 33
  28. 22
  29. 6
  30. 43
  31. 4
  32. 30
  33. 30
  34. 44
  35. 16
  36. 8
  37. 3
  38. 36
  39. 23
  40. 18

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids