Giving Change Worksheet
The method (Count up): Find the cost (add the prices, or multiply for many of one thing). Change = money paid − cost. Count up to check: price + change = money paid.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Nisha buys a sticker sheet for ₹7 and a balloon for ₹9, and pays ₹50. How much change does Nisha get (in ₹)?
- 2.A banana costs ₹8. Priya pays ₹20. How much change does Priya get (in ₹)?
- 3.Arjun buys a pencil for ₹3 and a banana for ₹7, and pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 4.A pencil costs ₹7. Priya pays ₹10. How much change does Priya get (in ₹)?
- 5.Tara buys a biscuit packet for ₹19 and a juice box for ₹25, and pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
- 6.Count up to find the change from ₹10: ₹6 + ₹? = ₹10
- 7.A sharpener costs ₹5. Joseph pays ₹20. How much change does Joseph get (in ₹)?
- 8.Aarav buys 2 rulers at ₹9 each and pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
- 9.Zoya buys a kite for ₹15 and a sharpener for ₹9, and pays ₹50. How much change does Zoya get (in ₹)?
- 10.A samosa costs ₹10. Pooja pays ₹50. How much change does Pooja get (in ₹)?
- 11.Arjun buys a sharpener for ₹5 and a ruler for ₹15, and pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 12.Rohan buys a kite for ₹15 and a banana for ₹5, and pays ₹50. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 13.Ananya buys 5 toffees at ₹3 each and pays ₹50. How much change does Ananya get (in ₹)?
- 14.A biscuit packet costs ₹18. Joseph pays ₹50. How much change does Joseph get (in ₹)?
- 15.Karan buys 4 bananas at ₹5 each and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
- 16.Rohan buys 5 balloons at ₹8 each and pays ₹50. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 17.Riya buys a biscuit packet for ₹16 and a pencil for ₹5, and pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 18.A pencil costs ₹5. Diya pays ₹20. How much change does Diya get (in ₹)?
- 19.Count up to find the change from ₹20: ₹10 + ₹? = ₹20
- 20.A sharpener costs ₹7. Rahul pays ₹10. How much change does Rahul get (in ₹)?
- 21.Aditya buys a pencil for ₹7 and a biscuit packet for ₹14, and pays ₹50. How much change does Aditya get (in ₹)?
- 22.A ruler costs ₹8. Ishaan pays ₹20. How much change does Ishaan get (in ₹)?
- 23.Kavya buys a sharpener for ₹9 and a glue stick for ₹22, and pays ₹50. How much change does Kavya get (in ₹)?
- 24.Count up to find the change from ₹20: ₹12 + ₹? = ₹20
- 25.A toffee costs ₹2. Farhan pays ₹10. How much change does Farhan get (in ₹)?
- 26.A sharpener costs ₹5. Zoya pays ₹20. How much change does Zoya get (in ₹)?
- 27.Gurpreet buys 3 bananas at ₹6 each and pays ₹50. How much change does Gurpreet get (in ₹)?
- 28.Diya buys a pencil for ₹8 and an eraser for ₹4, and pays ₹50. How much change does Diya get (in ₹)?
- 29.A kite costs ₹18. Rahul pays ₹50. How much change does Rahul get (in ₹)?
- 30.Tara buys a kite for ₹13 and a biscuit packet for ₹15, and pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
- 31.Tara buys a sticker sheet for ₹10 and a notebook for ₹30, and pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
- 32.Vivaan buys 2 samosas at ₹18 each and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 33.Diya buys 3 balloons at ₹5 each and pays ₹50. How much change does Diya get (in ₹)?
- 34.A pencil costs ₹7. Arjun pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 35.Aditya buys a crayon box for ₹30 and a balloon for ₹5, and pays ₹50. How much change does Aditya get (in ₹)?
- 36.Ishaan buys 2 balloons at ₹8 each and pays ₹50. How much change does Ishaan get (in ₹)?
- 37.Isha buys an ice candy for ₹11 and a notebook for ₹35, and pays ₹50. How much change does Isha get (in ₹)?
- 38.An ice candy costs ₹12. Joseph pays ₹50. How much change does Joseph get (in ₹)?
- 39.Count up to find the change from ₹50: ₹6 + ₹? = ₹50
- 40.A toffee costs ₹3. Rohan pays ₹10. How much change does Rohan get (in ₹)?
Answer key
- 34
- 12
- 40
- 3
- 6
- 4
- 15
- 32
- 26
- 40
- 30
- 30
- 35
- 32
- 30
- 10
- 29
- 15
- 10
- 3
- 29
- 12
- 19
- 8
- 8
- 15
- 32
- 38
- 32
- 22
- 10
- 14
- 35
- 43
- 15
- 34
- 4
- 38
- 44
- 7
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids