Giving Change Worksheet
The method (Count up): Find the cost (add the prices, or multiply for many of one thing). Change = money paid − cost. Count up to check: price + change = money paid.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Riya buys a sticker sheet for ₹11 and a notebook for ₹35, and pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 2.Isha buys a sharpener for ₹4 and a pencil for ₹8, and pays ₹50. How much change does Isha get (in ₹)?
- 3.A ruler costs ₹9. Aditya pays ₹10. How much change does Aditya get (in ₹)?
- 4.A sharpener costs ₹9. Riya pays ₹20. How much change does Riya get (in ₹)?
- 5.A kite costs ₹12. Aditya pays ₹20. How much change does Aditya get (in ₹)?
- 6.Count up to find the change from ₹20: ₹10 + ₹? = ₹20
- 7.Priya buys a crayon box for ₹30 and a pencil for ₹7, and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
- 8.Vivaan buys 2 balloons at ₹7 each and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 9.A samosa costs ₹14. Pooja pays ₹50. How much change does Pooja get (in ₹)?
- 10.Aarav buys 2 bananas at ₹8 each and pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
- 11.Count up to find the change from ₹10: ₹7 + ₹? = ₹10
- 12.Count up to find the change from ₹10: ₹8 + ₹? = ₹10
- 13.Arjun buys 3 sharpeners at ₹4 each and pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 14.Vivaan buys 2 erasers at ₹3 each and pays ₹20. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 15.Count up to find the change from ₹10: ₹9 + ₹? = ₹10
- 16.Count up to find the change from ₹10: ₹4 + ₹? = ₹10
- 17.Meera buys an eraser for ₹3 and an ice candy for ₹11, and pays ₹50. How much change does Meera get (in ₹)?
- 18.Nisha buys 2 toffees at ₹1 each and pays ₹20. How much change does Nisha get (in ₹)?
- 19.Ananya buys 2 balloons at ₹6 each and pays ₹20. How much change does Ananya get (in ₹)?
- 20.Aditya buys 2 biscuit packets at ₹19 each and pays ₹50. How much change does Aditya get (in ₹)?
- 21.Zoya buys 4 balloons at ₹7 each and pays ₹50. How much change does Zoya get (in ₹)?
- 22.Count up to find the change from ₹20: ₹4 + ₹? = ₹20
- 23.Count up to find the change from ₹10: ₹5 + ₹? = ₹10
- 24.Aarav buys a glue stick for ₹16 and a kite for ₹10, and pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
- 25.Karan buys a biscuit packet for ₹20 and a samosa for ₹13, and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
- 26.Count up to find the change from ₹10: ₹2 + ₹? = ₹10
- 27.Vivaan buys a toffee for ₹1 and a sharpener for ₹7, and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 28.An eraser costs ₹5. Aarav pays ₹20. How much change does Aarav get (in ₹)?
- 29.Vivaan buys a toffee for ₹1 and a sticker sheet for ₹7, and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 30.Joseph buys a juice box for ₹25 and a toffee for ₹2, and pays ₹50. How much change does Joseph get (in ₹)?
- 31.Vivaan buys a crayon box for ₹45 and an eraser for ₹4, and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 32.A pencil costs ₹6. Meera pays ₹10. How much change does Meera get (in ₹)?
- 33.A samosa costs ₹14. Gurpreet pays ₹20. How much change does Gurpreet get (in ₹)?
- 34.A samosa costs ₹18. Farhan pays ₹50. How much change does Farhan get (in ₹)?
- 35.Karan buys 2 biscuit packets at ₹14 each and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
- 36.An ice candy costs ₹8. Farhan pays ₹50. How much change does Farhan get (in ₹)?
- 37.Rohan buys a glue stick for ₹22 and a balloon for ₹6, and pays ₹50. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 38.Karan buys 4 balloons at ₹5 each and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
- 39.A kite costs ₹12. Lakshmi pays ₹50. How much change does Lakshmi get (in ₹)?
- 40.Diya buys 2 samosas at ₹10 each and pays ₹50. How much change does Diya get (in ₹)?
Answer key
- 4
- 38
- 1
- 11
- 8
- 10
- 13
- 36
- 36
- 34
- 3
- 2
- 38
- 14
- 1
- 6
- 36
- 18
- 8
- 12
- 22
- 16
- 5
- 24
- 17
- 8
- 42
- 15
- 42
- 23
- 1
- 4
- 6
- 32
- 22
- 42
- 22
- 30
- 38
- 30
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids