Giving Change Worksheet
The method (Count up): Find the cost (add the prices, or multiply for many of one thing). Change = money paid − cost. Count up to check: price + change = money paid.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Count up to find the change from ₹20: ₹14 + ₹? = ₹20
- 2.Rohan buys a biscuit packet for ₹14 and a glue stick for ₹17, and pays ₹50. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 3.Count up to find the change from ₹10: ₹8 + ₹? = ₹10
- 4.A sharpener costs ₹8. Tara pays ₹20. How much change does Tara get (in ₹)?
- 5.Ishaan buys 2 rulers at ₹13 each and pays ₹50. How much change does Ishaan get (in ₹)?
- 6.Nisha buys a kite for ₹17 and a biscuit packet for ₹20, and pays ₹50. How much change does Nisha get (in ₹)?
- 7.Count up to find the change from ₹50: ₹5 + ₹? = ₹50
- 8.Count up to find the change from ₹50: ₹3 + ₹? = ₹50
- 9.Isha buys an eraser for ₹2 and a sticker sheet for ₹12, and pays ₹50. How much change does Isha get (in ₹)?
- 10.A balloon costs ₹6. Nisha pays ₹20. How much change does Nisha get (in ₹)?
- 11.Rohan buys a juice box for ₹20 and a samosa for ₹12, and pays ₹50. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 12.Gurpreet buys 3 sharpeners at ₹5 each and pays ₹50. How much change does Gurpreet get (in ₹)?
- 13.Count up to find the change from ₹20: ₹8 + ₹? = ₹20
- 14.An ice candy costs ₹9. Rohan pays ₹10. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 15.Count up to find the change from ₹50: ₹40 + ₹? = ₹50
- 16.Count up to find the change from ₹10: ₹5 + ₹? = ₹10
- 17.Karan buys a juice box for ₹20 and a sharpener for ₹9, and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
- 18.Rohan buys a glue stick for ₹19 and a banana for ₹7, and pays ₹50. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 19.A sharpener costs ₹7. Zoya pays ₹10. How much change does Zoya get (in ₹)?
- 20.Kavya buys a juice box for ₹25 and a ruler for ₹10, and pays ₹50. How much change does Kavya get (in ₹)?
- 21.Karan buys 5 balloons at ₹9 each and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
- 22.A samosa costs ₹18. Diya pays ₹50. How much change does Diya get (in ₹)?
- 23.Riya buys 2 glue sticks at ₹21 each and pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 24.Aarav buys 4 toffees at ₹3 each and pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
- 25.Vivaan buys a toffee for ₹1 and a samosa for ₹11, and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 26.A juice box costs ₹25. Saanvi pays ₹50. How much change does Saanvi get (in ₹)?
- 27.A pencil costs ₹3. Meera pays ₹10. How much change does Meera get (in ₹)?
- 28.Rohan buys a glue stick for ₹22 and a sharpener for ₹8, and pays ₹50. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 29.A notebook costs ₹41. Riya pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 30.Riya buys a toffee for ₹3 and a ruler for ₹8, and pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 31.A pencil costs ₹6. Rohan pays ₹10. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 32.Saanvi buys a sharpener for ₹6 and a biscuit packet for ₹20, and pays ₹50. How much change does Saanvi get (in ₹)?
- 33.Meera buys an ice candy for ₹12 and a biscuit packet for ₹20, and pays ₹50. How much change does Meera get (in ₹)?
- 34.Count up to find the change from ₹50: ₹14 + ₹? = ₹50
- 35.Zoya buys 2 pencils at ₹4 each and pays ₹50. How much change does Zoya get (in ₹)?
- 36.A banana costs ₹8. Aditya pays ₹10. How much change does Aditya get (in ₹)?
- 37.Kavya buys a sharpener for ₹5 and a glue stick for ₹17, and pays ₹50. How much change does Kavya get (in ₹)?
- 38.Manav buys 5 erasers at ₹3 each and pays ₹50. How much change does Manav get (in ₹)?
- 39.Count up to find the change from ₹10: ₹7 + ₹? = ₹10
- 40.Priya buys an eraser for ₹4 and a pencil for ₹3, and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
Answer key
- 6
- 19
- 2
- 12
- 24
- 13
- 45
- 47
- 36
- 14
- 18
- 35
- 12
- 1
- 10
- 5
- 21
- 24
- 3
- 15
- 5
- 32
- 8
- 38
- 38
- 25
- 7
- 20
- 9
- 39
- 4
- 24
- 18
- 36
- 42
- 2
- 28
- 35
- 3
- 43
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids