Giving Change Worksheet
The method (Count up): Find the cost (add the prices, or multiply for many of one thing). Change = money paid − cost. Count up to check: price + change = money paid.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Zoya buys 3 samosas at ₹16 each and pays ₹50. How much change does Zoya get (in ₹)?
- 2.Riya buys a sticker sheet for ₹9 and a pencil for ₹7, and pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 3.A crayon box costs ₹31. Diya pays ₹50. How much change does Diya get (in ₹)?
- 4.An eraser costs ₹3. Manav pays ₹20. How much change does Manav get (in ₹)?
- 5.Count up to find the change from ₹20: ₹12 + ₹? = ₹20
- 6.An ice candy costs ₹8. Pooja pays ₹10. How much change does Pooja get (in ₹)?
- 7.Count up to find the change from ₹10: ₹1 + ₹? = ₹10
- 8.A kite costs ₹10. Ishaan pays ₹20. How much change does Ishaan get (in ₹)?
- 9.Count up to find the change from ₹50: ₹2 + ₹? = ₹50
- 10.Priya buys 2 biscuit packets at ₹15 each and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
- 11.Count up to find the change from ₹20: ₹5 + ₹? = ₹20
- 12.Kabir buys a glue stick for ₹23 and a toffee for ₹1, and pays ₹50. How much change does Kabir get (in ₹)?
- 13.Dev buys a juice box for ₹30 and a pencil for ₹6, and pays ₹50. How much change does Dev get (in ₹)?
- 14.A sticker sheet costs ₹6. Pooja pays ₹10. How much change does Pooja get (in ₹)?
- 15.An ice candy costs ₹12. Nisha pays ₹20. How much change does Nisha get (in ₹)?
- 16.Lakshmi buys 2 sticker sheets at ₹9 each and pays ₹50. How much change does Lakshmi get (in ₹)?
- 17.Ishaan buys a notebook for ₹25 and an eraser for ₹2, and pays ₹50. How much change does Ishaan get (in ₹)?
- 18.A juice box costs ₹26. Ananya pays ₹50. How much change does Ananya get (in ₹)?
- 19.Manav buys a toffee for ₹3 and a balloon for ₹5, and pays ₹50. How much change does Manav get (in ₹)?
- 20.Count up to find the change from ₹50: ₹23 + ₹? = ₹50
- 21.Count up to find the change from ₹20: ₹2 + ₹? = ₹20
- 22.Tara buys a notebook for ₹35 and a balloon for ₹6, and pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
- 23.Rahul buys 2 juice boxes at ₹20 each and pays ₹50. How much change does Rahul get (in ₹)?
- 24.A banana costs ₹7. Diya pays ₹10. How much change does Diya get (in ₹)?
- 25.A glue stick costs ₹23. Tara pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
- 26.A pencil costs ₹3. Saanvi pays ₹10. How much change does Saanvi get (in ₹)?
- 27.An eraser costs ₹2. Manav pays ₹20. How much change does Manav get (in ₹)?
- 28.Kavya buys 4 kites at ₹12 each and pays ₹50. How much change does Kavya get (in ₹)?
- 29.Aditya buys 2 rulers at ₹13 each and pays ₹50. How much change does Aditya get (in ₹)?
- 30.Count up to find the change from ₹50: ₹3 + ₹? = ₹50
- 31.Zoya buys 4 pencils at ₹3 each and pays ₹20. How much change does Zoya get (in ₹)?
- 32.A banana costs ₹5. Ishaan pays ₹10. How much change does Ishaan get (in ₹)?
- 33.Count up to find the change from ₹50: ₹8 + ₹? = ₹50
- 34.A banana costs ₹8. Rahul pays ₹50. How much change does Rahul get (in ₹)?
- 35.Aarav buys 4 sticker sheets at ₹6 each and pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
- 36.Farhan buys a pencil for ₹5 and a banana for ₹5, and pays ₹50. How much change does Farhan get (in ₹)?
- 37.Count up to find the change from ₹20: ₹1 + ₹? = ₹20
- 38.Karan buys a toffee for ₹2 and a pencil for ₹4, and pays ₹50. How much change does Karan get (in ₹)?
- 39.Tara buys 2 bananas at ₹5 each and pays ₹20. How much change does Tara get (in ₹)?
- 40.Joseph buys 2 sticker sheets at ₹9 each and pays ₹20. How much change does Joseph get (in ₹)?
Answer key
- 2
- 34
- 19
- 17
- 8
- 2
- 9
- 10
- 48
- 20
- 15
- 26
- 14
- 4
- 8
- 32
- 23
- 24
- 42
- 27
- 18
- 9
- 10
- 3
- 27
- 7
- 18
- 2
- 24
- 47
- 8
- 5
- 42
- 42
- 26
- 40
- 19
- 44
- 10
- 2
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids