Giving Change Worksheet
The method (Count up): Find the cost (add the prices, or multiply for many of one thing). Change = money paid − cost. Count up to check: price + change = money paid.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Count up to find the change from ₹50: ₹11 + ₹? = ₹50
- 2.Count up to find the change from ₹20: ₹9 + ₹? = ₹20
- 3.Manav buys a glue stick for ₹20 and an eraser for ₹4, and pays ₹50. How much change does Manav get (in ₹)?
- 4.Priya buys a juice box for ₹25 and a samosa for ₹11, and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
- 5.Count up to find the change from ₹10: ₹1 + ₹? = ₹10
- 6.An eraser costs ₹5. Riya pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 7.Saanvi buys a notebook for ₹35 and a toffee for ₹1, and pays ₹50. How much change does Saanvi get (in ₹)?
- 8.A juice box costs ₹26. Aarav pays ₹50. How much change does Aarav get (in ₹)?
- 9.A sharpener costs ₹6. Kabir pays ₹50. How much change does Kabir get (in ₹)?
- 10.An eraser costs ₹3. Lakshmi pays ₹50. How much change does Lakshmi get (in ₹)?
- 11.Rohan buys 2 balloons at ₹8 each and pays ₹20. How much change does Rohan get (in ₹)?
- 12.Count up to find the change from ₹50: ₹40 + ₹? = ₹50
- 13.An ice candy costs ₹8. Isha pays ₹10. How much change does Isha get (in ₹)?
- 14.Riya buys 2 biscuit packets at ₹11 each and pays ₹50. How much change does Riya get (in ₹)?
- 15.Joseph buys a sharpener for ₹6 and a balloon for ₹9, and pays ₹50. How much change does Joseph get (in ₹)?
- 16.A glue stick costs ₹25. Arjun pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 17.Isha buys a glue stick for ₹18 and an ice candy for ₹15, and pays ₹50. How much change does Isha get (in ₹)?
- 18.Vivaan buys 4 rulers at ₹11 each and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 19.Dev buys a samosa for ₹20 and a kite for ₹18, and pays ₹50. How much change does Dev get (in ₹)?
- 20.Count up to find the change from ₹10: ₹5 + ₹? = ₹10
- 21.Count up to find the change from ₹10: ₹3 + ₹? = ₹10
- 22.Arjun buys 3 toffees at ₹3 each and pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 23.Vivaan buys 4 toffees at ₹1 each and pays ₹50. How much change does Vivaan get (in ₹)?
- 24.A ruler costs ₹11. Joseph pays ₹50. How much change does Joseph get (in ₹)?
- 25.Ishaan buys 2 pencils at ₹7 each and pays ₹20. How much change does Ishaan get (in ₹)?
- 26.Ananya buys 4 pencils at ₹5 each and pays ₹50. How much change does Ananya get (in ₹)?
- 27.Tara buys 4 pencils at ₹8 each and pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
- 28.Kabir buys 5 balloons at ₹9 each and pays ₹50. How much change does Kabir get (in ₹)?
- 29.Tara buys 3 toffees at ₹2 each and pays ₹50. How much change does Tara get (in ₹)?
- 30.A banana costs ₹5. Arjun pays ₹10. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 31.Kavya buys 2 sharpeners at ₹8 each and pays ₹50. How much change does Kavya get (in ₹)?
- 32.A sharpener costs ₹5. Kabir pays ₹10. How much change does Kabir get (in ₹)?
- 33.Ananya buys an eraser for ₹3 and a balloon for ₹5, and pays ₹50. How much change does Ananya get (in ₹)?
- 34.Arjun buys a balloon for ₹5 and a ruler for ₹9, and pays ₹50. How much change does Arjun get (in ₹)?
- 35.Priya buys 2 balloons at ₹7 each and pays ₹20. How much change does Priya get (in ₹)?
- 36.Priya buys 3 glue sticks at ₹15 each and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
- 37.A kite costs ₹12. Tara pays ₹20. How much change does Tara get (in ₹)?
- 38.Count up to find the change from ₹10: ₹7 + ₹? = ₹10
- 39.Priya buys a biscuit packet for ₹12 and a sharpener for ₹9, and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
- 40.Priya buys an eraser for ₹2 and a pencil for ₹3, and pays ₹50. How much change does Priya get (in ₹)?
Answer key
- 39
- 11
- 26
- 14
- 9
- 45
- 14
- 24
- 44
- 47
- 4
- 10
- 2
- 28
- 35
- 25
- 17
- 6
- 12
- 5
- 7
- 41
- 46
- 39
- 6
- 30
- 18
- 5
- 44
- 5
- 34
- 5
- 42
- 36
- 6
- 5
- 8
- 3
- 29
- 45
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids