← Practice: coins and notes lesson New set →

Money Worksheet for Class 1 and 2

Money maths lesson 10: Practice: coins and notes · Set 159 · 40 sums
TalentJR

The method (Which money sum?): Read the question and decide: count, compare, add, subtract or change? Use the method from that lesson. Check: put your answer back into the question.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹8, ice candy ₹12, juice box ₹20, biscuit packet ₹15.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  2. 2.₹390 + ₹190 =
  3. 3.Zoya has one ₹50 piece of money. Is it a coin or a note? (a) Coin (b) Note
  4. 4.A toffee costs ₹1. Ishaan pays ₹20. How much change does Ishaan get (in ₹)?
  5. 5.How many notes of ₹10 make ₹30?
  6. 6.Aditya buys a kite for ₹23 and a glue stick for ₹22, and pays ₹50. How much change does Aditya get (in ₹)?
  7. 7.Which is the biggest amount: ₹43, ₹34 or ₹93? (a) 34 rupees (b) 43 rupees (c) 93 rupees
  8. 8.Price list: samosa ₹17, glue stick ₹16, ice candy ₹11, sticker sheet ₹8.
    How much do an ice candy and a glue stick cost together (in ₹)?
  9. 9.Aarav buys an ice candy for ₹13 and a banana for ₹4. How many rupees does Aarav spend in all?
  10. 10.An eraser costs ₹3. Rahul pays ₹50. How much change does Rahul get (in ₹)?
  11. 11.Price list: pencil ₹8, kite ₹18, notebook ₹25, juice box ₹20.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  12. 12.How many coins of ₹5 does Lakshmi need to make ₹25?
  13. 13.Which coins and notes make exactly ₹31? (a) 20 + 2 + 1 (b) 20 + 1 + 1 (c) 20 + 10 + 1
  14. 14.Price list: sticker sheet ₹9, balloon ₹6, ice candy ₹8, kite ₹24.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a balloon?
  15. 15.Price list: toffee ₹3, eraser ₹4, biscuit packet ₹11, pencil ₹8.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  16. 16.What is the smallest number of coins and notes that make ₹45?
  17. 17.Aditya has 1 note of ₹100, 1 note of ₹20 and 4 coins of ₹5. How many rupees does Aditya have?
  18. 18.Rohan has 5 notes of ₹100 and 2 notes of ₹20. How many rupees does Rohan have?
  19. 19.What is the smallest number of coins and notes that make ₹145?
  20. 20.₹77 + ₹21 =
  21. 21.Ananya has 8 notes of ₹10. Manav has 4 coins of ₹5. How many more rupees does Ananya have?
  22. 22.How many ₹1 coins make a ₹10 coin?
  23. 23.Price list: crayon box ₹40, balloon ₹6, ruler ₹13, juice box ₹30.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  24. 24.A toy car costs ₹54. Aarav has ₹5 and ₹10. How many more rupees does Aarav need?
  25. 25.Pooja buys a balloon for ₹6 and a juice box for ₹30. How many rupees does Pooja spend in all?
  26. 26.Price list: ice candy ₹9, biscuit packet ₹12, notebook ₹25, banana ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) notebook (c) ice candy (d) banana
  27. 27.Joseph has 7 coins of ₹5. Tara has 3 coins of ₹2. How many more rupees does Joseph have?
  28. 28.Lakshmi has 4 coins of ₹2. Pooja has 4 coins of ₹5. Who has less money? (a) Pooja (b) Lakshmi
  29. 29.Lakshmi’s piggy bank has 2 coins of ₹20, 3 coins of ₹10 and 1 coin of ₹5. How many rupees are in it?
  30. 30.Which is the smallest amount: ₹95, ₹52 or ₹53? (a) 53 rupees (b) 52 rupees (c) 95 rupees
  31. 31.Vivaan has ₹15 in a piggy bank. Mausi gives Vivaan ₹40 more. How many rupees does Vivaan have now?
  32. 32.Manav has ₹14. A glue stick costs ₹18. Does Manav have enough money to buy it? (a) No (b) Yes
  33. 33.Which is the biggest amount: ₹26, ₹71 or ₹77? (a) 77 rupees (b) 26 rupees (c) 71 rupees
  34. 34.Karan had ₹26. Karan spent ₹11 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: toffee ₹2, kite ₹20, glue stick ₹25, juice box ₹30.
    How much do a kite and a glue stick cost together (in ₹)?
  36. 36.Which coins and notes make exactly ₹56? (a) 50 + 20 + 1 (b) 50 + 5 + 1 (c) 5 + 2 + 1
  37. 37.₹16 + ₹15 + ₹29 =
  38. 38.Tara has ₹4. A toffee costs ₹2. Does Tara have enough money to buy it? (a) No (b) Yes
  39. 39.Gurpreet buys 3 balloons at ₹9 each and pays ₹50. How much change does Gurpreet get (in ₹)?
  40. 40.₹? + ₹10 + ₹1 = ₹31

Answer key

  1. 24
  2. 580
  3. Note
  4. 19
  5. 3
  6. 5
  7. 93 rupees
  8. 27
  9. 17
  10. 47
  11. 16
  12. 5
  13. 20 + 10 + 1
  14. 3
  15. 20
  16. 3
  17. 140
  18. 540
  19. 4
  20. 98
  21. 60
  22. 10
  23. 12
  24. 39
  25. 36
  26. notebook
  27. 29
  28. Lakshmi
  29. 75
  30. 52 rupees
  31. 55
  32. No
  33. 77 rupees
  34. 15
  35. 45
  36. 50 + 5 + 1
  37. 60
  38. Yes
  39. 23
  40. 20

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids