Money Worksheet for Class 1 and 2
The method (Which money sum?): Read the question and decide: count, compare, add, subtract or change? Use the method from that lesson. Check: put your answer back into the question.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹? + ₹1 + ₹20 = ₹121
- 2.Nisha buys 3 ice candies at ₹10 each and pays ₹50. How much change does Nisha get (in ₹)?
- 3.Which coins and notes make exactly ₹53? (a) 50 + 10 + 1 (b) 50 + 2 + 1 (c) 100 + 50 + 1
- 4.Karan has 1 note of ₹200, 3 notes of ₹20 and 4 coins of ₹1. How many rupees does Karan have?
- 5.Which is worth more: a ₹5 coin or a ₹100 note? (a) 5-rupee coin (b) 100-rupee note
- 6.₹12 + ₹59 =
- 7.Count up to find the change from ₹10: ₹7 + ₹? = ₹10
- 8.How many coins of ₹5 does Arjun need to make ₹25?
- 9.Gurpreet has ₹1. An eraser costs ₹3. Does Gurpreet have enough money to buy it? (a) Yes (b) No
- 10.Which is worth the most: a ₹10 coin, a ₹100 note or a ₹2 coin? (a) 2-rupee coin (b) 100-rupee note (c) 10-rupee coin
- 11.Kabir has 4 notes of ₹200, 3 notes of ₹20 and 3 coins of ₹1. How many rupees does Kabir have?
- 12.How many notes of ₹100 make ₹300?
- 13.Arjun has 4 notes of ₹100. How many rupees does Arjun have?
-
14.Price list: glue stick ₹23, toffee ₹1, ice candy ₹8, samosa ₹15.
Which item costs the most? (a) glue stick (b) samosa (c) toffee (d) ice candy - 15.Farhan has 6 notes of ₹100. Kabir has 2 notes of ₹20. How many more rupees does Farhan have?
- 16.Kavya has 2 notes of ₹200 and 2 notes of ₹100. How many rupees does Kavya have?
- 17.A banana costs ₹7 and a sharpener costs ₹9. How many rupees more does the sharpener cost?
- 18.An eraser costs ₹3 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
- 19.Ishaan had ₹89. Ishaan spent ₹50 on a crayon box. How many rupees are left?
- 20.Which coins and notes make exactly ₹122? (a) 20 + 2 + 2 (b) 20 + 5 + 2 (c) 100 + 20 + 2
- 21.Lakshmi has ₹2. A sharpener costs ₹4. Does Lakshmi have enough money to buy it? (a) No (b) Yes
- 22.Ananya has ₹6. A kite costs ₹10. Does Ananya have enough money to buy it? (a) Yes (b) No
-
23.Price list: toffee ₹2, ice candy ₹13, kite ₹16, balloon ₹10.
How much do a kite and an ice candy cost together (in ₹)? - 24.Which is the smallest amount: ₹43, ₹44 or ₹77? (a) 77 rupees (b) 44 rupees (c) 43 rupees
- 25.How many ₹10 notes make a ₹100 note?
- 26.Which is worth more: a ₹50 note or a ₹20 note? (a) 20-rupee note (b) 50-rupee note
- 27.₹480 + ₹280 =
- 28.Diya has one ₹500 piece of money. Is it a coin or a note? (a) Coin (b) Note
- 29.Priya has ₹11. A banana costs ₹6. Does Priya have enough money to buy it? (a) Yes (b) No
- 30.Count up to find the change from ₹20: ₹19 + ₹? = ₹20
- 31.Which is worth more: a ₹500 note or a ₹50 note? (a) 50-rupee note (b) 500-rupee note
- 32.Nisha has 4 coins of ₹1 and 5 coins of ₹10. How many rupees does Nisha have?
- 33.Farhan has ₹9. An eraser costs ₹4. Does Farhan have enough money to buy it? (a) Yes (b) No
-
34.Price list: toffee ₹1, banana ₹5, balloon ₹6, eraser ₹3.
How much do an eraser and a toffee cost together (in ₹)? - 35.Which coins and notes make exactly ₹62? (a) 10 + 2 + 2 (b) 10 + 5 + 2 (c) 50 + 10 + 2
- 36.Priya has 1 note of ₹50, 4 notes of ₹20 and 5 coins of ₹1. How many rupees does Priya have?
- 37.₹51 + ₹35 =
- 38.Which is the biggest amount: ₹61, ₹50 or ₹80? (a) 50 rupees (b) 61 rupees (c) 80 rupees
- 39.Which is the biggest amount: ₹20, ₹35 or ₹43? (a) 35 rupees (b) 20 rupees (c) 43 rupees
- 40.Isha’s piggy bank has 4 coins of ₹5, 2 coins of ₹2 and 2 coins of ₹1. How many rupees are in it?
Answer key
- 100
- 20
- 50 + 2 + 1
- 264
- 100-rupee note
- 71
- 3
- 5
- No
- 100-rupee note
- 863
- 3
- 400
- glue stick
- 560
- 600
- 2
- 22
- 39
- 100 + 20 + 2
- No
- No
- 29
- 43 rupees
- 10
- 50-rupee note
- 760
- Note
- Yes
- 1
- 500-rupee note
- 54
- Yes
- 4
- 50 + 10 + 2
- 135
- 86
- 80 rupees
- 43 rupees
- 26
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids