← Making a budget lesson New set →

Budget Worksheet

Money maths lesson 18: Making a budget · Set 102 · 40 sums
TalentJR

The method (Plan before you spend): Total cost = add every cost (or cost per child × number of children). Money left = budget − total cost. If the cost is more than the budget, it is not enough. Most you can buy = budget ÷ price of one, ignoring the remainder.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹50 for each child and the ticket costs ₹40 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.A day trip costs ₹2280 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  3. 3.A day trip costs ₹1050 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  4. 4.Rohan has ₹200 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Rohan can buy?
  5. 5.A day trip costs ₹740 in all. 2 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  6. 6.Manav has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹120 and tickets cost ₹810. Is ₹1000 enough? (a) No (b) Yes
  7. 7.16 children go on a school trip to the planetarium. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹25 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.Tara has a budget of ₹1500 for a birthday party. The cake cost ₹250, the snacks cost ₹50 and the return gifts cost ₹150. How many rupees are left?
  9. 9.Karan has ₹500 for a picnic. Food costs ₹150 and tickets cost ₹430. Is ₹500 enough? (a) Yes (b) No
  10. 10.14 children go on a school trip to the planetarium. The bus costs ₹40 for each child and the ticket costs ₹30 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.Ananya has a budget of ₹500 for a birthday party. The snacks cost ₹100, the balloons cost ₹100 and the juice cost ₹50. How many rupees are left?
  12. 12.21 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹40 for each child and the ticket costs ₹10 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.Isha has ₹240 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Isha can buy?
  14. 14.Lakshmi has a budget of ₹1500 for a birthday party. The balloons cost ₹80, the snacks cost ₹50 and the juice cost ₹70. How many rupees are left?
  15. 15.Gurpreet has a budget of ₹1000 for a birthday party. The cake cost ₹90, the return gifts cost ₹60 and the balloons cost ₹110. How many rupees are left?
  16. 16.Dev has ₹680 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Dev can buy?
  17. 17.Gurpreet has ₹430 for return gifts. Each gift costs ₹40. What is the greatest number of gifts Gurpreet can buy?
  18. 18.A day trip costs ₹1800 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  19. 19.39 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹100 for each child and the ticket costs ₹10 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.Farhan has ₹300 for a picnic. Food costs ₹60 and tickets cost ₹220. Is ₹300 enough? (a) Yes (b) No
  21. 21.Gurpreet has ₹500 for a picnic. Food costs ₹180 and tickets cost ₹320. Is ₹500 enough? (a) Yes (b) No
  22. 22.A day trip costs ₹1020 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  23. 23.A day trip costs ₹1620 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  24. 24.Ishaan has a budget of ₹2000 for a birthday party. The cake cost ₹100, the decorations cost ₹190 and the balloons cost ₹360. How many rupees are left?
  25. 25.Zoya has ₹800 for a picnic. Food costs ₹220 and tickets cost ₹610. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
  26. 26.Saanvi has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹100 and tickets cost ₹840. Is ₹1000 enough? (a) Yes (b) No
  27. 27.A day trip costs ₹210 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  28. 28.A day trip costs ₹1350 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  29. 29.Priya has ₹550 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Priya can buy?
  30. 30.A day trip costs ₹2480 in all. 8 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  31. 31.Kabir has a budget of ₹1000 for a birthday party. The return gifts cost ₹130, the cake cost ₹240 and the snacks cost ₹110. How many rupees are left?
  32. 32.A day trip costs ₹2900 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  33. 33.Arjun has ₹260 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Arjun can buy?
  34. 34.Meera has a budget of ₹1500 for a birthday party. The return gifts cost ₹90, the balloons cost ₹90 and the decorations cost ₹70. How many rupees are left?
  35. 35.Riya has a budget of ₹500 for a birthday party. The decorations cost ₹120, the balloons cost ₹40 and the snacks cost ₹30. How many rupees are left?
  36. 36.Ananya has a budget of ₹500 for a birthday party. The decorations cost ₹80, the balloons cost ₹40 and the cake cost ₹40. How many rupees are left?
  37. 37.Sneha has ₹800 for a picnic. Food costs ₹190 and tickets cost ₹540. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
  38. 38.Dev has a budget of ₹1500 for a birthday party. The juice cost ₹290, the cake cost ₹360 and the decorations cost ₹50. How many rupees are left?
  39. 39.Meera has ₹400 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Meera can buy?
  40. 40.30 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹20 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 810
  2. 380
  3. 150
  4. 4
  5. 370
  6. Yes
  7. 880
  8. 1050
  9. No
  10. 980
  11. 250
  12. 1050
  13. 9
  14. 1300
  15. 740
  16. 34
  17. 10
  18. 300
  19. 4290
  20. Yes
  21. Yes
  22. 340
  23. 270
  24. 1350
  25. No
  26. Yes
  27. 70
  28. 450
  29. 11
  30. 310
  31. 520
  32. 580
  33. 13
  34. 1250
  35. 310
  36. 340
  37. Yes
  38. 800
  39. 26
  40. 2100

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids