← Making a budget lesson New set →

Budget Worksheet

Money maths lesson 18: Making a budget · Set 172 · 40 sums
TalentJR

The method (Plan before you spend): Total cost = add every cost (or cost per child × number of children). Money left = budget − total cost. If the cost is more than the budget, it is not enough. Most you can buy = budget ÷ price of one, ignoring the remainder.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A day trip costs ₹2640 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  2. 2.Priya has ₹630 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Priya can buy?
  3. 3.Vivaan has ₹460 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Vivaan can buy?
  4. 4.Saanvi has ₹460 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Saanvi can buy?
  5. 5.Aditya has ₹390 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Aditya can buy?
  6. 6.Karan has ₹840 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Karan can buy?
  7. 7.Arjun has ₹590 for return gifts. Each gift costs ₹40. What is the greatest number of gifts Arjun can buy?
  8. 8.23 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹25 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.Meera has a budget of ₹1000 for a birthday party. The return gifts cost ₹220, the juice cost ₹100 and the snacks cost ₹100. How many rupees are left?
  10. 10.Vivaan has ₹810 for return gifts. Each gift costs ₹40. What is the greatest number of gifts Vivaan can buy?
  11. 11.Sneha has a budget of ₹2000 for a birthday party. The balloons cost ₹200, the snacks cost ₹90 and the cake cost ₹450. How many rupees are left?
  12. 12.16 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹40 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.Zoya has a budget of ₹1000 for a birthday party. The juice cost ₹190, the cake cost ₹30 and the return gifts cost ₹140. How many rupees are left?
  14. 14.A day trip costs ₹1540 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  15. 15.Vivaan has ₹470 for return gifts. Each gift costs ₹40. What is the greatest number of gifts Vivaan can buy?
  16. 16.39 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹10 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.30 children go on a school trip to the planetarium. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹45 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.Kabir has a budget of ₹1500 for a birthday party. The balloons cost ₹110, the decorations cost ₹280 and the cake cost ₹290. How many rupees are left?
  19. 19.31 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹60 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.A day trip costs ₹540 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  21. 21.Priya has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹400 and tickets cost ₹640. Is ₹1000 enough? (a) Yes (b) No
  22. 22.A day trip costs ₹140 in all. 2 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  23. 23.Pooja has ₹260 for return gifts. Each gift costs ₹30. What is the greatest number of gifts Pooja can buy?
  24. 24.Nisha has a budget of ₹1000 for a birthday party. The snacks cost ₹240, the juice cost ₹60 and the return gifts cost ₹160. How many rupees are left?
  25. 25.30 children go on a school trip to the planetarium. The bus costs ₹70 for each child and the ticket costs ₹15 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.A day trip costs ₹1200 in all. 4 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  27. 27.Rohan has a budget of ₹500 for a birthday party. The decorations cost ₹90, the juice cost ₹90 and the return gifts cost ₹50. How many rupees are left?
  28. 28.A day trip costs ₹1200 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  29. 29.Saanvi has ₹650 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Saanvi can buy?
  30. 30.12 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹80 for each child and the ticket costs ₹35 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.A day trip costs ₹1620 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  32. 32.A day trip costs ₹4720 in all. 8 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  33. 33.Gurpreet has ₹660 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Gurpreet can buy?
  34. 34.30 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹15 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.Kavya has ₹920 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Kavya can buy?
  36. 36.Farhan has ₹760 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Farhan can buy?
  37. 37.Aarav has a budget of ₹500 for a birthday party. The snacks cost ₹60, the return gifts cost ₹90 and the cake cost ₹70. How many rupees are left?
  38. 38.14 children go on a school trip to the planetarium. The bus costs ₹50 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.Arjun has a budget of ₹1000 for a birthday party. The cake cost ₹110, the balloons cost ₹200 and the snacks cost ₹70. How many rupees are left?
  40. 40.Vivaan has ₹800 for a picnic. Food costs ₹170 and tickets cost ₹600. Is ₹800 enough? (a) Yes (b) No

Answer key

  1. 440
  2. 25
  3. 30
  4. 30
  5. 15
  6. 16
  7. 14
  8. 1265
  9. 580
  10. 20
  11. 1260
  12. 960
  13. 640
  14. 220
  15. 11
  16. 1560
  17. 2250
  18. 820
  19. 2480
  20. 90
  21. No
  22. 70
  23. 8
  24. 540
  25. 2550
  26. 300
  27. 270
  28. 200
  29. 43
  30. 1380
  31. 540
  32. 590
  33. 26
  34. 1350
  35. 61
  36. 30
  37. 280
  38. 980
  39. 620
  40. Yes

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids