← Making a budget lesson New set →

Budget Worksheet

Money maths lesson 18: Making a budget · Set 175 · 40 sums
TalentJR

The method (Plan before you spend): Total cost = add every cost (or cost per child × number of children). Money left = budget − total cost. If the cost is more than the budget, it is not enough. Most you can buy = budget ÷ price of one, ignoring the remainder.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A day trip costs ₹420 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  2. 2.Kavya has ₹960 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Kavya can buy?
  3. 3.A day trip costs ₹2520 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  4. 4.Kabir has ₹300 for a picnic. Food costs ₹80 and tickets cost ₹230. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  5. 5.Aditya has ₹800 for a picnic. Food costs ₹240 and tickets cost ₹500. Is ₹800 enough? (a) Yes (b) No
  6. 6.Arjun has ₹930 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Arjun can buy?
  7. 7.Diya has ₹420 for return gifts. Each gift costs ₹40. What is the greatest number of gifts Diya can buy?
  8. 8.5 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹30 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.Riya has a budget of ₹1500 for a birthday party. The balloons cost ₹70, the snacks cost ₹70 and the decorations cost ₹160. How many rupees are left?
  10. 10.Meera has a budget of ₹2000 for a birthday party. The return gifts cost ₹180, the balloons cost ₹450 and the cake cost ₹70. How many rupees are left?
  11. 11.Ishaan has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹180 and tickets cost ₹750. Is ₹1000 enough? (a) No (b) Yes
  12. 12.A day trip costs ₹500 in all. 2 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  13. 13.Saanvi has a budget of ₹1500 for a birthday party. The snacks cost ₹370, the cake cost ₹310 and the balloons cost ₹220. How many rupees are left?
  14. 14.Lakshmi has a budget of ₹2000 for a birthday party. The cake cost ₹120, the balloons cost ₹460 and the snacks cost ₹120. How many rupees are left?
  15. 15.Kabir has a budget of ₹1500 for a birthday party. The cake cost ₹80, the snacks cost ₹280 and the return gifts cost ₹180. How many rupees are left?
  16. 16.Kavya has ₹300 for a picnic. Food costs ₹120 and tickets cost ₹240. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  17. 17.Nisha has ₹300 for a picnic. Food costs ₹70 and tickets cost ₹140. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  18. 18.14 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹40 for each child and the ticket costs ₹15 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.Isha has ₹410 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Isha can buy?
  20. 20.Rohan has ₹810 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Rohan can buy?
  21. 21.Ananya has a budget of ₹500 for a birthday party. The balloons cost ₹60, the juice cost ₹70 and the snacks cost ₹70. How many rupees are left?
  22. 22.22 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹90 for each child and the ticket costs ₹45 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.6 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.Ishaan has ₹800 for a picnic. Food costs ₹190 and tickets cost ₹640. Is ₹800 enough? (a) Yes (b) No
  25. 25.Aarav has a budget of ₹1500 for a birthday party. The juice cost ₹190, the cake cost ₹50 and the decorations cost ₹130. How many rupees are left?
  26. 26.Tara has ₹640 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Tara can buy?
  27. 27.Gurpreet has ₹950 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Gurpreet can buy?
  28. 28.Manav has ₹860 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Manav can buy?
  29. 29.A day trip costs ₹2000 in all. 4 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  30. 30.Gurpreet has ₹420 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Gurpreet can buy?
  31. 31.A day trip costs ₹1380 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  32. 32.Isha has ₹800 for a picnic. Food costs ₹180 and tickets cost ₹590. Is ₹800 enough? (a) Yes (b) No
  33. 33.Gurpreet has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹480 and tickets cost ₹620. Is ₹1000 enough? (a) Yes (b) No
  34. 34.Meera has ₹940 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Meera can buy?
  35. 35.Dev has ₹300 for a picnic. Food costs ₹70 and tickets cost ₹330. Is ₹300 enough? (a) Yes (b) No
  36. 36.Farhan has a budget of ₹1500 for a birthday party. The return gifts cost ₹150, the snacks cost ₹40 and the balloons cost ₹70. How many rupees are left?
  37. 37.Farhan has a budget of ₹500 for a birthday party. The juice cost ₹40, the decorations cost ₹80 and the balloons cost ₹90. How many rupees are left?
  38. 38.Karan has ₹430 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Karan can buy?
  39. 39.13 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.A day trip costs ₹1920 in all. 4 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?

Answer key

  1. 60
  2. 19
  3. 360
  4. No
  5. Yes
  6. 37
  7. 10
  8. 300
  9. 1200
  10. 1300
  11. Yes
  12. 250
  13. 600
  14. 1300
  15. 960
  16. No
  17. Yes
  18. 770
  19. 8
  20. 40
  21. 300
  22. 2970
  23. 480
  24. No
  25. 1130
  26. 42
  27. 63
  28. 43
  29. 500
  30. 21
  31. 460
  32. Yes
  33. No
  34. 18
  35. No
  36. 1240
  37. 290
  38. 8
  39. 1040
  40. 480

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids