← Making a budget lesson New set →

Budget Worksheet

Money maths lesson 18: Making a budget · Set 280 · 40 sums
TalentJR

The method (Plan before you spend): Total cost = add every cost (or cost per child × number of children). Money left = budget − total cost. If the cost is more than the budget, it is not enough. Most you can buy = budget ÷ price of one, ignoring the remainder.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A day trip costs ₹2380 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  2. 2.33 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹40 for each child and the ticket costs ₹15 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.Kabir has ₹800 for a picnic. Food costs ₹270 and tickets cost ₹580. Is ₹800 enough? (a) Yes (b) No
  4. 4.Manav has ₹300 for a picnic. Food costs ₹60 and tickets cost ₹160. Is ₹300 enough? (a) Yes (b) No
  5. 5.38 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹45 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.23 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹50 for each child and the ticket costs ₹25 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.29 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹90 for each child and the ticket costs ₹10 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.A day trip costs ₹2080 in all. 4 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  9. 9.38 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.12 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹70 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.Farhan has ₹500 for a picnic. Food costs ₹100 and tickets cost ₹330. Is ₹500 enough? (a) Yes (b) No
  12. 12.A day trip costs ₹2300 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  13. 13.Rahul has a budget of ₹1500 for a birthday party. The cake cost ₹80, the snacks cost ₹40 and the juice cost ₹320. How many rupees are left?
  14. 14.Saanvi has ₹220 for return gifts. Each gift costs ₹30. What is the greatest number of gifts Saanvi can buy?
  15. 15.Dev has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹400 and tickets cost ₹600. Is ₹1000 enough? (a) No (b) Yes
  16. 16.Lakshmi has ₹370 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Lakshmi can buy?
  17. 17.A day trip costs ₹1020 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  18. 18.Vivaan has a budget of ₹1500 for a birthday party. The cake cost ₹30, the return gifts cost ₹90 and the balloons cost ₹370. How many rupees are left?
  19. 19.Gurpreet has ₹300 for a picnic. Food costs ₹130 and tickets cost ₹110. Is ₹300 enough? (a) Yes (b) No
  20. 20.Pooja has ₹290 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Pooja can buy?
  21. 21.Karan has ₹700 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Karan can buy?
  22. 22.A day trip costs ₹1500 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  23. 23.Meera has ₹300 for a picnic. Food costs ₹90 and tickets cost ₹270. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  24. 24.Pooja has a budget of ₹2000 for a birthday party. The balloons cost ₹160, the cake cost ₹430 and the juice cost ₹410. How many rupees are left?
  25. 25.Aarav has a budget of ₹1500 for a birthday party. The cake cost ₹60, the juice cost ₹40 and the decorations cost ₹240. How many rupees are left?
  26. 26.15 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹10 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.Farhan has ₹320 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Farhan can buy?
  28. 28.A day trip costs ₹4480 in all. 8 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  29. 29.Sneha has ₹810 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Sneha can buy?
  30. 30.Tara has a budget of ₹2000 for a birthday party. The cake cost ₹30, the decorations cost ₹130 and the return gifts cost ₹310. How many rupees are left?
  31. 31.Manav has a budget of ₹1500 for a birthday party. The juice cost ₹80, the decorations cost ₹130 and the cake cost ₹150. How many rupees are left?
  32. 32.Aditya has a budget of ₹1500 for a birthday party. The balloons cost ₹350, the snacks cost ₹110 and the juice cost ₹190. How many rupees are left?
  33. 33.A day trip costs ₹3920 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  34. 34.Nisha has ₹300 for a picnic. Food costs ₹70 and tickets cost ₹160. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  35. 35.13 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹20 for each child and the ticket costs ₹25 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.Vivaan has ₹310 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Vivaan can buy?
  37. 37.Arjun has ₹500 for a picnic. Food costs ₹210 and tickets cost ₹370. Is ₹500 enough? (a) No (b) Yes
  38. 38.A day trip costs ₹2870 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  39. 39.Gurpreet has a budget of ₹1500 for a birthday party. The snacks cost ₹80, the decorations cost ₹370 and the cake cost ₹280. How many rupees are left?
  40. 40.Kabir has ₹970 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Kabir can buy?

Answer key

  1. 340
  2. 1815
  3. No
  4. Yes
  5. 2850
  6. 1725
  7. 2900
  8. 520
  9. 3040
  10. 1440
  11. Yes
  12. 460
  13. 1060
  14. 7
  15. Yes
  16. 18
  17. 170
  18. 1010
  19. Yes
  20. 14
  21. 28
  22. 300
  23. No
  24. 1000
  25. 1160
  26. 600
  27. 21
  28. 560
  29. 40
  30. 1530
  31. 1140
  32. 850
  33. 560
  34. Yes
  35. 585
  36. 12
  37. No
  38. 410
  39. 770
  40. 64

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids