← Making a budget lesson New set →

Budget Worksheet

Money maths lesson 18: Making a budget · Set 47 · 40 sums
TalentJR

The method (Plan before you spend): Total cost = add every cost (or cost per child × number of children). Money left = budget − total cost. If the cost is more than the budget, it is not enough. Most you can buy = budget ÷ price of one, ignoring the remainder.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Isha has ₹660 for return gifts. Each gift costs ₹30. What is the greatest number of gifts Isha can buy?
  2. 2.Meera has ₹820 for return gifts. Each gift costs ₹40. What is the greatest number of gifts Meera can buy?
  3. 3.Dev has a budget of ₹1500 for a birthday party. The snacks cost ₹80, the decorations cost ₹230 and the cake cost ₹260. How many rupees are left?
  4. 4.Vivaan has ₹800 for a picnic. Food costs ₹130 and tickets cost ₹680. Is ₹800 enough? (a) Yes (b) No
  5. 5.Karan has a budget of ₹500 for a birthday party. The cake cost ₹80, the snacks cost ₹70 and the juice cost ₹60. How many rupees are left?
  6. 6.Kavya has a budget of ₹500 for a birthday party. The juice cost ₹100, the cake cost ₹120 and the return gifts cost ₹110. How many rupees are left?
  7. 7.Diya has a budget of ₹500 for a birthday party. The decorations cost ₹90, the balloons cost ₹120 and the juice cost ₹50. How many rupees are left?
  8. 8.Meera has a budget of ₹1500 for a birthday party. The snacks cost ₹180, the decorations cost ₹260 and the return gifts cost ₹160. How many rupees are left?
  9. 9.25 children go on a school trip to the planetarium. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.A day trip costs ₹1320 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  11. 11.14 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹80 for each child and the ticket costs ₹30 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.Saanvi has ₹220 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Saanvi can buy?
  13. 13.A day trip costs ₹2200 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  14. 14.Priya has ₹500 for a picnic. Food costs ₹120 and tickets cost ₹360. Is ₹500 enough? (a) No (b) Yes
  15. 15.A day trip costs ₹1200 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  16. 16.A day trip costs ₹350 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  17. 17.35 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹70 for each child and the ticket costs ₹45 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.A day trip costs ₹840 in all. 4 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  19. 19.Ishaan has ₹360 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Ishaan can buy?
  20. 20.Lakshmi has a budget of ₹2000 for a birthday party. The juice cost ₹450, the decorations cost ₹210 and the return gifts cost ₹180. How many rupees are left?
  21. 21.Ishaan has ₹300 for a picnic. Food costs ₹80 and tickets cost ₹130. Is ₹300 enough? (a) Yes (b) No
  22. 22.Vivaan has ₹720 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Vivaan can buy?
  23. 23.Ishaan has ₹650 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Ishaan can buy?
  24. 24.A day trip costs ₹2730 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  25. 25.Rohan has a budget of ₹500 for a birthday party. The cake cost ₹70, the return gifts cost ₹30 and the snacks cost ₹80. How many rupees are left?
  26. 26.Arjun has ₹310 for return gifts. Each gift costs ₹30. What is the greatest number of gifts Arjun can buy?
  27. 27.Manav has ₹800 for a picnic. Food costs ₹80 and tickets cost ₹750. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
  28. 28.22 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹40 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.6 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹70 for each child and the ticket costs ₹40 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.Vivaan has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹220 and tickets cost ₹860. Is ₹1000 enough? (a) No (b) Yes
  31. 31.25 children go on a school trip to the planetarium. The bus costs ₹50 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.Ananya has a budget of ₹500 for a birthday party. The decorations cost ₹80, the return gifts cost ₹70 and the balloons cost ₹120. How many rupees are left?
  33. 33.A day trip costs ₹2170 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  34. 34.Priya has ₹660 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Priya can buy?
  35. 35.Karan has ₹510 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Karan can buy?
  36. 36.Meera has ₹420 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Meera can buy?
  37. 37.Ananya has ₹800 for a picnic. Food costs ₹60 and tickets cost ₹740. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
  38. 38.A day trip costs ₹2300 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  39. 39.Sneha has a budget of ₹1500 for a birthday party. The balloons cost ₹370, the decorations cost ₹60 and the cake cost ₹110. How many rupees are left?
  40. 40.33 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹80 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 22
  2. 20
  3. 930
  4. No
  5. 290
  6. 170
  7. 240
  8. 900
  9. 2000
  10. 440
  11. 1540
  12. 8
  13. 440
  14. Yes
  15. 200
  16. 70
  17. 4025
  18. 210
  19. 14
  20. 1160
  21. Yes
  22. 14
  23. 32
  24. 390
  25. 320
  26. 10
  27. No
  28. 1320
  29. 660
  30. No
  31. 2500
  32. 230
  33. 310
  34. 44
  35. 20
  36. 16
  37. Yes
  38. 460
  39. 960
  40. 3300

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids