← Making a budget lesson New set →

Budget Worksheet

Money maths lesson 18: Making a budget · Set 68 · 40 sums
TalentJR

The method (Plan before you spend): Total cost = add every cost (or cost per child × number of children). Money left = budget − total cost. If the cost is more than the budget, it is not enough. Most you can buy = budget ÷ price of one, ignoring the remainder.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A day trip costs ₹4480 in all. 8 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  2. 2.Aditya has a budget of ₹1000 for a birthday party. The return gifts cost ₹50, the cake cost ₹30 and the decorations cost ₹160. How many rupees are left?
  3. 3.Rahul has ₹300 for a picnic. Food costs ₹130 and tickets cost ₹80. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  4. 4.Rahul has a budget of ₹1500 for a birthday party. The balloons cost ₹210, the cake cost ₹40 and the snacks cost ₹280. How many rupees are left?
  5. 5.34 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹100 for each child and the ticket costs ₹30 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.35 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹60 for each child and the ticket costs ₹45 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.18 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹100 for each child and the ticket costs ₹40 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.25 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹40 for each child and the ticket costs ₹30 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.A day trip costs ₹1350 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  10. 10.32 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹100 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.Diya has a budget of ₹500 for a birthday party. The snacks cost ₹120, the juice cost ₹80 and the balloons cost ₹30. How many rupees are left?
  12. 12.A day trip costs ₹2520 in all. 7 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  13. 13.28 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹20 for each child and the ticket costs ₹45 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.19 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹50 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.Gurpreet has ₹330 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Gurpreet can buy?
  16. 16.A day trip costs ₹1100 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  17. 17.26 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹70 for each child and the ticket costs ₹10 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.A day trip costs ₹550 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  19. 19.A day trip costs ₹450 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  20. 20.Priya has a budget of ₹2000 for a birthday party. The snacks cost ₹300, the decorations cost ₹150 and the cake cost ₹160. How many rupees are left?
  21. 21.25 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹30 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.Ishaan has ₹300 for a picnic. Food costs ₹110 and tickets cost ₹170. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  23. 23.Ishaan has a budget of ₹500 for a birthday party. The juice cost ₹50, the return gifts cost ₹90 and the balloons cost ₹30. How many rupees are left?
  24. 24.Diya has a budget of ₹1000 for a birthday party. The snacks cost ₹150, the return gifts cost ₹50 and the balloons cost ₹220. How many rupees are left?
  25. 25.A day trip costs ₹680 in all. 2 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  26. 26.A day trip costs ₹2640 in all. 8 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  27. 27.Zoya has ₹300 for a picnic. Food costs ₹150 and tickets cost ₹60. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  28. 28.5 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹80 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.Karan has a budget of ₹1500 for a birthday party. The balloons cost ₹40, the decorations cost ₹150 and the cake cost ₹240. How many rupees are left?
  30. 30.A day trip costs ₹2240 in all. 8 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  31. 31.40 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹70 for each child and the ticket costs ₹40 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.39 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹60 for each child and the ticket costs ₹20 for each child. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.A day trip costs ₹1120 in all. 2 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  34. 34.Aditya has ₹510 for return gifts. Each gift costs ₹40. What is the greatest number of gifts Aditya can buy?
  35. 35.A day trip costs ₹1450 in all. 5 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
  36. 36.Karan has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹110 and tickets cost ₹910. Is ₹1000 enough? (a) Yes (b) No
  37. 37.Dev has ₹300 for a picnic. Food costs ₹150 and tickets cost ₹220. Is ₹300 enough? (a) No (b) Yes
  38. 38.Isha has ₹800 for a picnic. Food costs ₹290 and tickets cost ₹590. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
  39. 39.Farhan has ₹500 for a picnic. Food costs ₹70 and tickets cost ₹330. Is ₹500 enough? (a) No (b) Yes
  40. 40.Zoya has ₹450 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Zoya can buy?

Answer key

  1. 560
  2. 760
  3. Yes
  4. 970
  5. 4420
  6. 3675
  7. 2520
  8. 1750
  9. 450
  10. 3840
  11. 270
  12. 360
  13. 1820
  14. 1330
  15. 16
  16. 220
  17. 2080
  18. 110
  19. 150
  20. 1390
  21. 1500
  22. Yes
  23. 330
  24. 580
  25. 340
  26. 330
  27. Yes
  28. 500
  29. 1070
  30. 280
  31. 4400
  32. 3120
  33. 560
  34. 12
  35. 290
  36. No
  37. No
  38. No
  39. Yes
  40. 30

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids