Budget Worksheet
The method (Plan before you spend): Total cost = add every cost (or cost per child × number of children). Money left = budget − total cost. If the cost is more than the budget, it is not enough. Most you can buy = budget ÷ price of one, ignoring the remainder.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.14 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹20 for each child and the ticket costs ₹35 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 2.Farhan has ₹300 for a picnic. Food costs ₹140 and tickets cost ₹240. Is ₹300 enough? (a) Yes (b) No
- 3.Meera has a budget of ₹1500 for a birthday party. The decorations cost ₹180, the snacks cost ₹150 and the return gifts cost ₹370. How many rupees are left?
- 4.Meera has a budget of ₹1000 for a birthday party. The cake cost ₹210, the decorations cost ₹160 and the return gifts cost ₹110. How many rupees are left?
- 5.Joseph has a budget of ₹500 for a birthday party. The juice cost ₹80, the balloons cost ₹40 and the decorations cost ₹50. How many rupees are left?
- 6.Ishaan has a budget of ₹500 for a birthday party. The snacks cost ₹70, the decorations cost ₹50 and the balloons cost ₹120. How many rupees are left?
- 7.Kabir has ₹800 for a picnic. Food costs ₹130 and tickets cost ₹580. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
- 8.Rahul has ₹500 for a picnic. Food costs ₹230 and tickets cost ₹170. Is ₹500 enough? (a) No (b) Yes
- 9.Joseph has ₹500 for a picnic. Food costs ₹180 and tickets cost ₹230. Is ₹500 enough? (a) No (b) Yes
- 10.A day trip costs ₹460 in all. 2 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
- 11.A day trip costs ₹740 in all. 2 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
- 12.36 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹90 for each child and the ticket costs ₹25 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 13.Nisha has a budget of ₹1500 for a birthday party. The cake cost ₹200, the decorations cost ₹130 and the snacks cost ₹140. How many rupees are left?
- 14.Ananya has ₹800 for a picnic. Food costs ₹70 and tickets cost ₹700. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
- 15.A day trip costs ₹2460 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
- 16.Ananya has ₹800 for a picnic. Food costs ₹400 and tickets cost ₹300. Is ₹800 enough? (a) No (b) Yes
- 17.Meera has ₹930 for return gifts. Each gift costs ₹20. What is the greatest number of gifts Meera can buy?
- 18.16 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹70 for each child and the ticket costs ₹25 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 19.Kavya has ₹730 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Kavya can buy?
- 20.Riya has ₹710 for return gifts. Each gift costs ₹30. What is the greatest number of gifts Riya can buy?
- 21.Karan has ₹1000 for a picnic. Food costs ₹230 and tickets cost ₹870. Is ₹1000 enough? (a) No (b) Yes
- 22.A day trip costs ₹1600 in all. 4 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
- 23.Rohan has ₹500 for a picnic. Food costs ₹140 and tickets cost ₹410. Is ₹500 enough? (a) No (b) Yes
- 24.29 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹20 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 25.Diya has a budget of ₹1500 for a birthday party. The decorations cost ₹150, the cake cost ₹330 and the return gifts cost ₹290. How many rupees are left?
- 26.Priya has ₹800 for a picnic. Food costs ₹150 and tickets cost ₹650. Is ₹800 enough? (a) Yes (b) No
- 27.22 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹90 for each child and the ticket costs ₹45 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 28.31 children go on a school trip to the zoo. The bus costs ₹60 for each child and the ticket costs ₹35 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 29.28 children go on a school trip to the science park. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹50 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 30.26 children go on a school trip to the museum. The bus costs ₹60 for each child and the ticket costs ₹30 for each child. What is the total cost (in ₹)?
- 31.A day trip costs ₹1680 in all. 6 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
- 32.Priya has ₹850 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Priya can buy?
- 33.A day trip costs ₹240 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
- 34.Saanvi has a budget of ₹2000 for a birthday party. The snacks cost ₹480, the return gifts cost ₹410 and the juice cost ₹70. How many rupees are left?
- 35.Pooja has a budget of ₹2000 for a birthday party. The juice cost ₹400, the balloons cost ₹30 and the cake cost ₹290. How many rupees are left?
- 36.Karan has ₹580 for return gifts. Each gift costs ₹15. What is the greatest number of gifts Karan can buy?
- 37.Saanvi has ₹510 for return gifts. Each gift costs ₹50. What is the greatest number of gifts Saanvi can buy?
- 38.Sneha has ₹950 for return gifts. Each gift costs ₹25. What is the greatest number of gifts Sneha can buy?
- 39.A day trip costs ₹210 in all. 3 friends share the cost equally. How much does each friend pay (in ₹)?
- 40.39 children go on a school trip to the fort. The bus costs ₹30 for each child and the ticket costs ₹25 for each child. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 770
- No
- 800
- 520
- 330
- 260
- Yes
- Yes
- Yes
- 230
- 370
- 4140
- 1030
- Yes
- 410
- Yes
- 46
- 1520
- 29
- 23
- No
- 400
- No
- 2030
- 730
- Yes
- 2970
- 2945
- 2240
- 2340
- 280
- 56
- 80
- 1040
- 1280
- 38
- 10
- 38
- 70
- 2145
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids