Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Gurpreet’s class stall spends ₹145 to make 31 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 2.Vivaan’s class stall spends ₹290 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.Dev’s class stall spends ₹350 to make 19 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 4.Dev’s class stall spends ₹890 to make 33 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Meera’s class stall spends ₹375 to make 15 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 6.Aarav’s class stall spends ₹390 to make 11 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 7.A stall pays ₹10 for each plate of bhel and sells each one for ₹16. It sells 15 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 8.Vivaan’s class stall spends ₹310 to make 14 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 9.Arjun’s class stall spends ₹780 to make 32 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 10.Kabir’s class stall spends ₹280 to make 40 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.Nisha’s class stall spends ₹165 to make 37 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 12.Rahul’s class stall spends ₹210 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 13.Zoya’s class stall spends ₹270 to make 26 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 14.Priya’s class stall spends ₹180 to make 12 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 15.Dev’s class stall spends ₹20 to make 10 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Aditya’s class stall spends ₹280 to make 32 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 17.Diya’s class stall spends ₹340 to make 16 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 18.A stall pays ₹9 for each friendship band and sells each one for ₹14. It sells 25 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 19.Aditya’s class stall spends ₹180 to make 28 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 20.Riya’s class stall spends ₹100 to make 28 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 21.Kabir’s class stall spends ₹270 to make 25 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.Diya’s class stall spends ₹440 to make 17 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 23.Ananya’s class stall spends ₹350 to make 26 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.Kabir’s class stall spends ₹960 to make 32 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 25.A stall pays ₹11 for each paper bookmark and sells each one for ₹12. It sells 23 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹17 for each cup of lemonade and sells each one for ₹27. It sells 16 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Aditya’s class stall spends ₹1030 to make 38 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Sneha’s class stall spends ₹700 to make 24 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.Diya’s class stall spends ₹580 to make 18 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 30.Aditya’s class stall spends ₹110 to make 11 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 31.Zoya’s class stall spends ₹390 to make 39 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 32.A stall pays ₹16 for each plate of bhel and sells each one for ₹24. It sells 15 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 33.Saanvi’s class stall spends ₹350 to make 28 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 34.Kavya’s class stall spends ₹390 to make 30 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 35.Rohan’s class stall spends ₹390 to make 12 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 36.Nisha’s class stall spends ₹670 to make 34 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.A stall pays ₹17 for each greeting card and sells each one for ₹18. It sells 24 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 38.Zoya’s class stall spends ₹320 to make 24 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 39.Lakshmi’s class stall spends ₹140 to make 19 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 40.Kabir’s class stall spends ₹515 to make 21 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
Answer key
- Profit
- 10
- Profit
- 100
- No profit, no loss
- 60
- 90
- Loss
- 20
- 80
- Profit
- 130
- Loss
- No profit, no loss
- 30
- Profit
- 20
- 125
- 40
- Profit
- 230
- 70
- 90
- No profit, no loss
- 23
- 160
- 80
- 20
- 40
- No profit, no loss
- No profit, no loss
- 120
- 210
- 90
- 30
- 180
- 24
- 160
- 50
- Profit
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids