Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Zoya’s class stall spends ₹845 to make 33 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 2.Manav’s class stall spends ₹820 to make 34 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 3.A stall pays ₹4 for each paper bookmark and sells each one for ₹12. It sells 25 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Joseph’s class stall spends ₹760 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 5.Sneha’s class stall spends ₹805 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 6.A stall pays ₹9 for each friendship band and sells each one for ₹11. It sells 32 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 7.Isha’s class stall spends ₹120 to make 25 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 8.Nisha’s class stall spends ₹460 to make 18 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 9.Ananya’s class stall spends ₹240 to make 15 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹11 for each cup of lemonade and sells each one for ₹18. It sells 18 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Sneha’s class stall spends ₹500 to make 21 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.Sneha’s class stall spends ₹380 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 13.Riya’s class stall spends ₹760 to make 28 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 14.Dev’s class stall spends ₹210 to make 32 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 15.Nisha’s class stall spends ₹180 to make 15 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 16.Zoya’s class stall spends ₹50 to make 21 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 17.Vivaan’s class stall spends ₹250 to make 20 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 18.Riya’s class stall spends ₹1100 to make 36 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 19.A stall pays ₹14 for each cupcake and sells each one for ₹15. It sells 31 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 20.Aarav’s class stall spends ₹640 to make 29 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 21.A stall pays ₹4 for each plate of bhel and sells each one for ₹6. It sells 40 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 22.Kabir’s class stall spends ₹400 to make 39 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 23.Lakshmi’s class stall spends ₹30 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 24.Kabir’s class stall spends ₹360 to make 22 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 25.Rohan’s class stall spends ₹170 to make 32 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹3 for each plate of bhel and sells each one for ₹12. It sells 12 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Pooja’s class stall spends ₹220 to make 21 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Kabir’s class stall spends ₹385 to make 13 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 29.Aarav’s class stall spends ₹1190 to make 39 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 30.A stall pays ₹5 for each cup of lemonade and sells each one for ₹7. It sells 18 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 31.A stall pays ₹3 for each greeting card and sells each one for ₹8. It sells 26 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 32.Nisha’s class stall spends ₹300 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 33.Karan’s class stall spends ₹400 to make 12 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Pooja’s class stall spends ₹740 to make 33 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 35.Ishaan’s class stall spends ₹210 to make 24 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 36.Gurpreet’s class stall spends ₹330 to make 32 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 37.Dev’s class stall spends ₹80 to make 34 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 38.Manav’s class stall spends ₹540 to make 27 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 39.Kavya’s class stall spends ₹150 to make 19 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 40.Lakshmi’s class stall spends ₹570 to make 27 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
Answer key
- 20
- Profit
- 200
- 20
- Loss
- 64
- 130
- Loss
- 135
- 126
- 130
- 40
- 60
- 50
- Loss
- 55
- 50
- 20
- 31
- 85
- 80
- 185
- 20
- Loss
- 150
- 108
- 10
- 60
- Loss
- 36
- 130
- 100
- 100
- 85
- 30
- Loss
- 90
- No profit, no loss
- Profit
- 30
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids