Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Lakshmi’s class stall spends ₹445 to make 15 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 2.Aditya’s class stall spends ₹370 to make 23 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 3.Gurpreet’s class stall spends ₹1260 to make 39 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 4.Diya’s class stall spends ₹690 to make 23 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 5.Saanvi’s class stall spends ₹400 to make 40 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 6.A stall pays ₹8 for each cupcake and sells each one for ₹11. It sells 22 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 7.Rahul’s class stall spends ₹255 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 8.Kavya’s class stall spends ₹270 to make 23 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 9.Zoya’s class stall spends ₹185 to make 35 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 10.Ananya’s class stall spends ₹400 to make 20 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.Pooja’s class stall spends ₹440 to make 30 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 12.A stall pays ₹7 for each cup of lemonade and sells each one for ₹9. It sells 31 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 13.A stall pays ₹13 for each cup of lemonade and sells each one for ₹22. It sells 13 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 14.Rohan’s class stall spends ₹460 to make 35 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 15.Meera’s class stall spends ₹300 to make 19 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Tara’s class stall spends ₹265 to make 15 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 17.Tara’s class stall spends ₹690 to make 32 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 18.Zoya’s class stall spends ₹770 to make 28 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 19.A stall pays ₹6 for each plate of bhel and sells each one for ₹9. It sells 17 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 20.Kavya’s class stall spends ₹130 to make 26 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 21.A stall pays ₹10 for each cup of lemonade and sells each one for ₹16. It sells 14 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 22.Priya’s class stall spends ₹145 to make 21 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 23.Rahul’s class stall spends ₹680 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.A stall pays ₹3 for each plate of bhel and sells each one for ₹10. It sells 18 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 25.Rohan’s class stall spends ₹190 to make 34 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹14 for each paper bookmark and sells each one for ₹20. It sells 33 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Kavya’s class stall spends ₹250 to make 40 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 28.A stall pays ₹18 for each clay diya and sells each one for ₹27. It sells 36 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 29.Lakshmi’s class stall spends ₹680 to make 24 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 30.Priya’s class stall spends ₹305 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.A stall pays ₹3 for each cup of lemonade and sells each one for ₹9. It sells 15 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 32.Dev’s class stall spends ₹1020 to make 38 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.Vivaan’s class stall spends ₹210 to make 21 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 34.Arjun’s class stall spends ₹355 to make 13 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 35.A stall pays ₹13 for each friendship band and sells each one for ₹16. It sells 32 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 36.Farhan’s class stall spends ₹135 to make 29 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 37.A stall pays ₹13 for each plate of bhel and sells each one for ₹20. It sells 26 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 38.A stall pays ₹2 for each plate of bhel and sells each one for ₹8. It sells 16 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 39.Rahul’s class stall spends ₹370 to make 20 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 40.Lakshmi’s class stall spends ₹200 to make 14 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
Answer key
- 70
- 90
- 90
- No profit, no loss
- No profit, no loss
- 66
- No profit, no loss
- 40
- 10
- 100
- Profit
- 62
- 117
- 240
- 270
- Loss
- 50
- 70
- 51
- No profit, no loss
- 84
- 40
- 80
- 126
- 20
- 198
- 150
- 324
- 80
- 50
- 90
- 70
- 105
- 30
- 96
- Profit
- 182
- 96
- 130
- 150
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids