Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A stall pays ₹10 for each cupcake and sells each one for ₹11. It sells 25 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 2.Karan’s class stall spends ₹480 to make 26 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.A stall pays ₹17 for each cup of lemonade and sells each one for ₹24. It sells 22 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Isha’s class stall spends ₹620 to make 27 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 5.Kavya’s class stall spends ₹110 to make 10 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.Saanvi’s class stall spends ₹410 to make 19 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 7.Zoya’s class stall spends ₹540 to make 18 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 8.Diya’s class stall spends ₹340 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 9.A stall pays ₹12 for each plate of bhel and sells each one for ₹18. It sells 12 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 10.Kavya’s class stall spends ₹670 to make 32 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.A stall pays ₹6 for each paper bookmark and sells each one for ₹13. It sells 32 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 12.A stall pays ₹15 for each cup of lemonade and sells each one for ₹16. It sells 20 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 13.Rahul’s class stall spends ₹490 to make 13 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 14.Isha’s class stall spends ₹460 to make 40 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 15.Vivaan’s class stall spends ₹250 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Ananya’s class stall spends ₹100 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 17.Gurpreet’s class stall spends ₹280 to make 13 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 18.Lakshmi’s class stall spends ₹180 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 19.Joseph’s class stall spends ₹180 to make 22 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 20.A stall pays ₹17 for each clay diya and sells each one for ₹24. It sells 18 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 21.Aarav’s class stall spends ₹610 to make 29 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.Gurpreet’s class stall spends ₹300 to make 29 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 23.Kabir’s class stall spends ₹100 to make 24 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 24.A stall pays ₹3 for each friendship band and sells each one for ₹6. It sells 23 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 25.Joseph’s class stall spends ₹460 to make 33 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.Vivaan’s class stall spends ₹485 to make 33 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 27.Riya’s class stall spends ₹220 to make 22 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 28.A stall pays ₹16 for each clay diya and sells each one for ₹20. It sells 38 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 29.A stall pays ₹3 for each plate of bhel and sells each one for ₹7. It sells 23 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 30.Pooja’s class stall spends ₹530 to make 17 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.Arjun’s class stall spends ₹245 to make 11 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 32.A stall pays ₹14 for each clay diya and sells each one for ₹15. It sells 34 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 33.Gurpreet’s class stall spends ₹220 to make 16 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Kabir’s class stall spends ₹580 to make 36 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 35.Karan’s class stall spends ₹380 to make 29 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 36.Aarav’s class stall spends ₹740 to make 25 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 37.Kavya’s class stall spends ₹875 to make 33 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 38.Meera’s class stall spends ₹600 to make 29 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 39.A stall pays ₹13 for each cupcake and sells each one for ₹21. It sells 29 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 40.Isha’s class stall spends ₹120 to make 15 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
Answer key
- 25
- 90
- 154
- 80
- 90
- 65
- No profit, no loss
- No profit, no loss
- 72
- 30
- 224
- 20
- 100
- 60
- 50
- No profit, no loss
- 45
- Profit
- Profit
- 126
- 115
- Loss
- 20
- 69
- 200
- Profit
- 110
- 152
- 92
- 20
- Profit
- 34
- 60
- 140
- 345
- Profit
- 50
- Loss
- 232
- Profit
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids