Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Rohan’s class stall spends ₹210 to make 16 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 2.Riya’s class stall spends ₹375 to make 27 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 3.Farhan’s class stall spends ₹770 to make 25 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 4.Vivaan’s class stall spends ₹650 to make 38 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Manav’s class stall spends ₹600 to make 35 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.Zoya’s class stall spends ₹360 to make 27 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 7.Joseph’s class stall spends ₹725 to make 27 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 8.Riya’s class stall spends ₹155 to make 35 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 9.Aditya’s class stall spends ₹620 to make 36 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹7 for each greeting card and sells each one for ₹17. It sells 20 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Nisha’s class stall spends ₹60 to make 18 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.Sneha’s class stall spends ₹1220 to make 38 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 13.Kabir’s class stall spends ₹650 to make 33 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 14.Riya’s class stall spends ₹765 to make 27 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 15.Saanvi’s class stall spends ₹440 to make 34 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Zoya’s class stall spends ₹315 to make 19 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 17.Aditya’s class stall spends ₹1220 to make 40 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 18.Karan’s class stall spends ₹320 to make 36 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 19.Kavya’s class stall spends ₹170 to make 18 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 20.Pooja’s class stall spends ₹550 to make 38 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 21.Nisha’s class stall spends ₹270 to make 15 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.Kavya’s class stall spends ₹280 to make 18 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 23.Saanvi’s class stall spends ₹370 to make 14 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.A stall pays ₹13 for each plate of bhel and sells each one for ₹18. It sells 18 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 25.Tara’s class stall spends ₹660 to make 21 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 26.Kabir’s class stall spends ₹320 to make 24 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 27.A stall pays ₹10 for each cup of lemonade and sells each one for ₹18. It sells 14 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 28.Rahul’s class stall spends ₹300 to make 34 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.A stall pays ₹14 for each paper bookmark and sells each one for ₹21. It sells 28 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 30.Rohan’s class stall spends ₹510 to make 22 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.Diya’s class stall spends ₹370 to make 35 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 32.Nisha’s class stall spends ₹380 to make 40 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 33.Riya’s class stall spends ₹150 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Kabir’s class stall spends ₹210 to make 38 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 35.A stall pays ₹16 for each paper bookmark and sells each one for ₹22. It sells 32 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 36.Saanvi’s class stall spends ₹220 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 37.Diya’s class stall spends ₹260 to make 18 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 38.A stall pays ₹19 for each clay diya and sells each one for ₹20. It sells 17 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 39.Isha’s class stall spends ₹660 to make 33 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 40.A stall pays ₹6 for each paper bookmark and sells each one for ₹7. It sells 11 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
Answer key
- 50
- Profit
- 20
- 300
- 100
- 90
- 50
- Profit
- 100
- 200
- 30
- 80
- Profit
- 90
- 240
- 30
- Loss
- 40
- 10
- Profit
- 180
- Loss
- 90
- 90
- 30
- Profit
- 112
- 40
- 196
- 70
- 20
- Profit
- 80
- 20
- 192
- 20
- 80
- 17
- No profit, no loss
- 11
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids