Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A stall pays ₹7 for each greeting card and sells each one for ₹10. It sells 13 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 2.Meera’s class stall spends ₹730 to make 36 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.A stall pays ₹6 for each cupcake and sells each one for ₹14. It sells 14 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Vivaan’s class stall spends ₹100 to make 28 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 5.Arjun’s class stall spends ₹235 to make 35 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 6.Priya’s class stall spends ₹590 to make 27 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 7.Kabir’s class stall spends ₹310 to make 20 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 8.Ishaan’s class stall spends ₹360 to make 35 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 9.Nisha’s class stall spends ₹370 to make 18 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹7 for each friendship band and sells each one for ₹14. It sells 17 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Aditya’s class stall spends ₹825 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 12.Isha’s class stall spends ₹675 to make 39 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 13.Aarav’s class stall spends ₹290 to make 31 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.Priya’s class stall spends ₹940 to make 36 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 15.Arjun’s class stall spends ₹210 to make 26 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Kabir’s class stall spends ₹255 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 17.Lakshmi’s class stall spends ₹180 to make 16 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 18.Farhan’s class stall spends ₹70 to make 27 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 19.Ananya’s class stall spends ₹280 to make 16 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 20.Riya’s class stall spends ₹400 to make 40 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 21.Tara’s class stall spends ₹570 to make 25 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 22.Rohan’s class stall spends ₹200 to make 17 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 23.A stall pays ₹18 for each plate of bhel and sells each one for ₹22. It sells 29 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 24.Farhan’s class stall spends ₹680 to make 28 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 25.A stall pays ₹12 for each clay diya and sells each one for ₹13. It sells 37 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 26.Meera’s class stall spends ₹165 to make 35 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 27.Isha’s class stall spends ₹620 to make 40 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Tara’s class stall spends ₹560 to make 22 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 29.Arjun’s class stall spends ₹460 to make 30 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 30.Meera’s class stall spends ₹250 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 31.Dev’s class stall spends ₹340 to make 10 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 32.Karan’s class stall spends ₹90 to make 28 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 33.Kabir’s class stall spends ₹400 to make 35 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Rohan’s class stall spends ₹1030 to make 40 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 35.Ananya’s class stall spends ₹730 to make 32 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 36.Isha’s class stall spends ₹1190 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 37.Aarav’s class stall spends ₹480 to make 35 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 38.A stall pays ₹20 for each cup of lemonade and sells each one for ₹28. It sells 24 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 39.Zoya’s class stall spends ₹350 to make 21 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 40.Farhan’s class stall spends ₹750 to make 22 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
Answer key
- 39
- 10
- 112
- Profit
- 60
- 85
- Loss
- 10
- 100
- 119
- No profit, no loss
- 90
- 20
- Loss
- 50
- 90
- 20
- 65
- Loss
- No profit, no loss
- 70
- Loss
- 116
- Profit
- 37
- Profit
- 20
- Loss
- Loss
- 50
- 40
- 50
- 50
- 30
- 90
- 80
- 45
- 192
- 280
- 90
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids