Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A stall pays ₹18 for each paper bookmark and sells each one for ₹26. It sells 17 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 2.Tara’s class stall spends ₹340 to make 33 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 3.A stall pays ₹13 for each cup of lemonade and sells each one for ₹14. It sells 39 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Karan’s class stall spends ₹310 to make 18 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Kabir’s class stall spends ₹630 to make 30 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 6.A stall pays ₹2 for each friendship band and sells each one for ₹12. It sells 10 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 7.Manav’s class stall spends ₹490 to make 34 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 8.Sneha’s class stall spends ₹140 to make 22 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 9.A stall pays ₹4 for each paper bookmark and sells each one for ₹6. It sells 31 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 10.Rahul’s class stall spends ₹210 to make 12 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.Joseph’s class stall spends ₹190 to make 19 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 12.Kabir’s class stall spends ₹280 to make 28 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 13.A stall pays ₹7 for each plate of bhel and sells each one for ₹8. It sells 32 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 14.A stall pays ₹8 for each clay diya and sells each one for ₹13. It sells 34 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 15.Pooja’s class stall spends ₹120 to make 16 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Lakshmi’s class stall spends ₹420 to make 25 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 17.Rahul’s class stall spends ₹440 to make 20 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 18.Priya’s class stall spends ₹225 to make 13 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 19.A stall pays ₹3 for each paper bookmark and sells each one for ₹13. It sells 38 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 20.Nisha’s class stall spends ₹460 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 21.Meera’s class stall spends ₹125 to make 21 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 22.A stall pays ₹2 for each greeting card and sells each one for ₹11. It sells 26 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 23.Ananya’s class stall spends ₹995 to make 39 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 24.Manav’s class stall spends ₹130 to make 32 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 25.Riya’s class stall spends ₹420 to make 32 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹13 for each cup of lemonade and sells each one for ₹22. It sells 14 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Kavya’s class stall spends ₹710 to make 22 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Dev’s class stall spends ₹285 to make 19 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 29.Riya’s class stall spends ₹410 to make 12 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 30.Rohan’s class stall spends ₹730 to make 25 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 31.Rohan’s class stall spends ₹470 to make 35 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 32.Aarav’s class stall spends ₹300 to make 12 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 33.Zoya’s class stall spends ₹170 to make 27 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 34.Aarav’s class stall spends ₹310 to make 22 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 35.A stall pays ₹16 for each clay diya and sells each one for ₹22. It sells 32 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 36.Joseph’s class stall spends ₹480 to make 36 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.Saanvi’s class stall spends ₹430 to make 34 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 38.Ananya’s class stall spends ₹120 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 39.Rahul’s class stall spends ₹290 to make 26 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 40.A stall pays ₹18 for each clay diya and sells each one for ₹20. It sells 13 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
Answer key
- 136
- Loss
- 39
- 230
- Loss
- 100
- Profit
- Loss
- 62
- 30
- No profit, no loss
- No profit, no loss
- 32
- 170
- 40
- 80
- 60
- Loss
- 380
- 465
- 20
- 234
- Loss
- 30
- 220
- 126
- 50
- No profit, no loss
- 50
- Profit
- 230
- No profit, no loss
- 100
- 20
- 192
- 240
- 90
- Loss
- 30
- 26
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids