← Profit and loss at a fair stall lesson New set →

Profit and Loss Worksheet for Kids

Money maths lesson 24: Profit and loss at a fair stall · Set 192 · 40 sums
TalentJR

The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Farhan’s class stall spends ₹240 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  2. 2.Aarav’s class stall spends ₹540 to make 22 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  3. 3.Rohan’s class stall spends ₹120 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  4. 4.Vivaan’s class stall spends ₹200 to make 16 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  5. 5.Rohan’s class stall spends ₹170 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  6. 6.Vivaan’s class stall spends ₹60 to make 18 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  7. 7.Gurpreet’s class stall spends ₹270 to make 18 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
  8. 8.Meera’s class stall spends ₹470 to make 20 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
  9. 9.Saanvi’s class stall spends ₹845 to make 33 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
  10. 10.Joseph’s class stall spends ₹320 to make 11 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  11. 11.Ananya’s class stall spends ₹525 to make 21 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
  12. 12.Karan’s class stall spends ₹80 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  13. 13.Lakshmi’s class stall spends ₹375 to make 21 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  14. 14.Nisha’s class stall spends ₹160 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  15. 15.Vivaan’s class stall spends ₹690 to make 26 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
  16. 16.Ananya’s class stall spends ₹460 to make 39 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  17. 17.Kabir’s class stall spends ₹480 to make 25 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  18. 18.Kavya’s class stall spends ₹610 to make 20 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
  19. 19.Meera’s class stall spends ₹100 to make 30 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  20. 20.A stall pays ₹9 for each plate of bhel and sells each one for ₹16. It sells 19 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  21. 21.A stall pays ₹10 for each friendship band and sells each one for ₹20. It sells 21 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  22. 22.Karan’s class stall spends ₹470 to make 15 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
  23. 23.Aarav’s class stall spends ₹60 to make 24 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  24. 24.Sneha’s class stall spends ₹170 to make 19 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  25. 25.Karan’s class stall spends ₹780 to make 36 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  26. 26.A stall pays ₹12 for each greeting card and sells each one for ₹18. It sells 23 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
  27. 27.Karan’s class stall spends ₹250 to make 12 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  28. 28.Pooja’s class stall spends ₹120 to make 27 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  29. 29.Aditya’s class stall spends ₹360 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  30. 30.Rohan’s class stall spends ₹990 to make 36 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
  31. 31.Kavya’s class stall spends ₹170 to make 10 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  32. 32.A stall pays ₹2 for each clay diya and sells each one for ₹12. It sells 10 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
  33. 33.A stall pays ₹4 for each friendship band and sells each one for ₹6. It sells 14 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  34. 34.Tara’s class stall spends ₹1160 to make 37 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
  35. 35.Tara’s class stall spends ₹100 to make 11 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  36. 36.A stall pays ₹11 for each plate of bhel and sells each one for ₹15. It sells 22 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  37. 37.Kabir’s class stall spends ₹185 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
  38. 38.Diya’s class stall spends ₹140 to make 19 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  39. 39.Gurpreet’s class stall spends ₹750 to make 23 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
  40. 40.Riya’s class stall spends ₹300 to make 27 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?

Answer key

  1. 70
  2. 10
  3. 20
  4. 40
  5. 170
  6. 30
  7. No profit, no loss
  8. Profit
  9. Loss
  10. 10
  11. No profit, no loss
  12. 20
  13. 60
  14. 160
  15. Loss
  16. 70
  17. 270
  18. 10
  19. 50
  20. 133
  21. 210
  22. 20
  23. 60
  24. 20
  25. 60
  26. 138
  27. 70
  28. 15
  29. 30
  30. 90
  31. 80
  32. 100
  33. 28
  34. 50
  35. 10
  36. 88
  37. Loss
  38. 50
  39. 60
  40. 105

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids