Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Diya’s class stall spends ₹320 to make 27 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 2.Gurpreet’s class stall spends ₹640 to make 32 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 3.A stall pays ₹11 for each cupcake and sells each one for ₹21. It sells 11 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Diya’s class stall spends ₹170 to make 26 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Arjun’s class stall spends ₹850 to make 28 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 6.Diya’s class stall spends ₹150 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 7.Rohan’s class stall spends ₹630 to make 32 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 8.Gurpreet’s class stall spends ₹730 to make 24 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 9.A stall pays ₹12 for each cup of lemonade and sells each one for ₹19. It sells 39 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 10.Priya’s class stall spends ₹60 to make 10 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.Diya’s class stall spends ₹50 to make 16 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.A stall pays ₹19 for each cupcake and sells each one for ₹25. It sells 24 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 13.Karan’s class stall spends ₹120 to make 16 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.Isha’s class stall spends ₹130 to make 20 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 15.Kabir’s class stall spends ₹150 to make 26 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 16.Priya’s class stall spends ₹370 to make 12 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 17.Rohan’s class stall spends ₹15 to make 11 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 18.Farhan’s class stall spends ₹370 to make 12 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 19.A stall pays ₹6 for each plate of bhel and sells each one for ₹16. It sells 33 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 20.Kavya’s class stall spends ₹740 to make 26 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 21.Meera’s class stall spends ₹180 to make 38 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 22.A stall pays ₹12 for each friendship band and sells each one for ₹21. It sells 18 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 23.Sneha’s class stall spends ₹360 to make 18 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 24.A stall pays ₹6 for each friendship band and sells each one for ₹10. It sells 23 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 25.Nisha’s class stall spends ₹150 to make 19 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.Vivaan’s class stall spends ₹30 to make 11 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 27.Lakshmi’s class stall spends ₹310 to make 18 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 28.Lakshmi’s class stall spends ₹330 to make 20 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 29.A stall pays ₹14 for each cupcake and sells each one for ₹15. It sells 11 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 30.Sneha’s class stall spends ₹110 to make 29 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 31.Ananya’s class stall spends ₹490 to make 15 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 32.Rahul’s class stall spends ₹30 to make 15 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 33.A stall pays ₹2 for each cup of lemonade and sells each one for ₹8. It sells 34 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 34.Nisha’s class stall spends ₹190 to make 10 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 35.Kabir’s class stall spends ₹380 to make 12 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 36.Meera’s class stall spends ₹210 to make 10 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 37.Ishaan’s class stall spends ₹180 to make 15 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 38.Riya’s class stall spends ₹300 to make 32 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 39.Kavya’s class stall spends ₹330 to make 28 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 40.Tara’s class stall spends ₹460 to make 33 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
Answer key
- 220
- 320
- 110
- 90
- Loss
- 35
- Profit
- 10
- 273
- 10
- 30
- 144
- 40
- 70
- 20
- 70
- Profit
- 10
- 330
- Profit
- Profit
- 162
- No profit, no loss
- 92
- 135
- 25
- 230
- Loss
- 11
- 35
- Loss
- 45
- 204
- Profit
- 20
- 10
- Loss
- 180
- 50
- 200
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids