Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Vivaan’s class stall spends ₹785 to make 31 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 2.A stall pays ₹15 for each friendship band and sells each one for ₹20. It sells 36 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 3.Manav’s class stall spends ₹530 to make 26 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 4.Riya’s class stall spends ₹370 to make 18 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 5.Lakshmi’s class stall spends ₹320 to make 30 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 6.Aarav’s class stall spends ₹305 to make 11 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 7.Pooja’s class stall spends ₹90 to make 23 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 8.Aditya’s class stall spends ₹245 to make 37 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 9.Arjun’s class stall spends ₹625 to make 21 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹3 for each clay diya and sells each one for ₹13. It sells 13 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Aditya’s class stall spends ₹65 to make 11 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 12.Zoya’s class stall spends ₹325 to make 13 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 13.Rohan’s class stall spends ₹130 to make 15 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.Aarav’s class stall spends ₹640 to make 34 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 15.Diya’s class stall spends ₹470 to make 22 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Ishaan’s class stall spends ₹210 to make 38 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 17.Arjun’s class stall spends ₹250 to make 25 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 18.A stall pays ₹6 for each friendship band and sells each one for ₹12. It sells 29 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 19.A stall pays ₹17 for each paper bookmark and sells each one for ₹22. It sells 18 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 20.A stall pays ₹4 for each greeting card and sells each one for ₹5. It sells 17 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 21.Tara’s class stall spends ₹550 to make 36 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 22.A stall pays ₹2 for each clay diya and sells each one for ₹4. It sells 11 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 23.Meera’s class stall spends ₹1060 to make 35 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.Dev’s class stall spends ₹320 to make 15 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 25.Nisha’s class stall spends ₹200 to make 24 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 26.Dev’s class stall spends ₹340 to make 34 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 27.A stall pays ₹3 for each cupcake and sells each one for ₹4. It sells 11 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 28.Ishaan’s class stall spends ₹250 to make 18 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.Arjun’s class stall spends ₹200 to make 14 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 30.Lakshmi’s class stall spends ₹570 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.A stall pays ₹18 for each friendship band and sells each one for ₹23. It sells 38 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 32.Tara’s class stall spends ₹450 to make 14 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.Rohan’s class stall spends ₹185 to make 21 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Nisha’s class stall spends ₹425 to make 25 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 35.Nisha’s class stall spends ₹560 to make 36 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 36.Priya’s class stall spends ₹160 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 37.Farhan’s class stall spends ₹215 to make 15 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 38.Sneha’s class stall spends ₹400 to make 17 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 39.Ananya’s class stall spends ₹260 to make 33 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 40.Aditya’s class stall spends ₹840 to make 36 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
Answer key
- 10
- 180
- 10
- Loss
- 20
- 30
- 25
- 60
- 100
- 130
- 10
- No profit, no loss
- 95
- Profit
- 190
- 20
- 250
- 174
- 90
- 17
- 10
- 22
- 10
- Loss
- Profit
- No profit, no loss
- 11
- 200
- Profit
- 70
- 190
- 100
- 80
- 50
- Loss
- 90
- Profit
- 60
- 70
- 60
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids