Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Ishaan’s class stall spends ₹345 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 2.Kavya’s class stall spends ₹670 to make 33 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 3.A stall pays ₹8 for each cup of lemonade and sells each one for ₹10. It sells 17 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 4.A stall pays ₹9 for each plate of bhel and sells each one for ₹11. It sells 17 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 5.Joseph’s class stall spends ₹320 to make 32 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 6.Joseph’s class stall spends ₹180 to make 10 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 7.A stall pays ₹14 for each paper bookmark and sells each one for ₹19. It sells 15 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 8.Rohan’s class stall spends ₹690 to make 38 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 9.Aarav’s class stall spends ₹240 to make 24 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 10.Aditya’s class stall spends ₹370 to make 26 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 11.Pooja’s class stall spends ₹445 to make 23 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 12.Diya’s class stall spends ₹290 to make 26 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 13.Gurpreet’s class stall spends ₹880 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 14.Riya’s class stall spends ₹760 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 15.Diya’s class stall spends ₹560 to make 22 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Gurpreet’s class stall spends ₹280 to make 16 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 17.A stall pays ₹6 for each friendship band and sells each one for ₹9. It sells 20 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 18.Meera’s class stall spends ₹510 to make 34 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 19.Karan’s class stall spends ₹840 to make 27 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 20.A stall pays ₹6 for each friendship band and sells each one for ₹13. It sells 10 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 21.Priya’s class stall spends ₹660 to make 28 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 22.Joseph’s class stall spends ₹350 to make 13 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 23.Kavya’s class stall spends ₹240 to make 14 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.A stall pays ₹17 for each friendship band and sells each one for ₹23. It sells 15 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 25.Riya’s class stall spends ₹750 to make 40 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹17 for each greeting card and sells each one for ₹22. It sells 19 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Karan’s class stall spends ₹385 to make 23 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Aarav’s class stall spends ₹1090 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 29.Riya’s class stall spends ₹55 to make 11 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 30.Lakshmi’s class stall spends ₹90 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 31.Aarav’s class stall spends ₹160 to make 14 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 32.Saanvi’s class stall spends ₹50 to make 10 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 33.Meera’s class stall spends ₹150 to make 20 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Lakshmi’s class stall spends ₹330 to make 26 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 35.Diya’s class stall spends ₹160 to make 34 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 36.Gurpreet’s class stall spends ₹330 to make 14 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 37.Gurpreet’s class stall spends ₹885 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 38.Aarav’s class stall spends ₹500 to make 29 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 39.A stall pays ₹12 for each cup of lemonade and sells each one for ₹22. It sells 35 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 40.A stall pays ₹2 for each greeting card and sells each one for ₹9. It sells 12 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
Answer key
- 90
- Loss
- 34
- 34
- No profit, no loss
- 20
- 75
- 70
- No profit, no loss
- 20
- 100
- 30
- 10
- Loss
- 100
- 120
- 60
- No profit, no loss
- 30
- 70
- 100
- 90
- 30
- 90
- 450
- 95
- 40
- Profit
- No profit, no loss
- 55
- 120
- No profit, no loss
- 50
- 70
- 10
- 50
- Profit
- 370
- 350
- 84
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids