Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Dev’s class stall spends ₹80 to make 16 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 2.Rohan’s class stall spends ₹80 to make 14 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 3.Kavya’s class stall spends ₹250 to make 14 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 4.Nisha’s class stall spends ₹300 to make 39 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.A stall pays ₹4 for each cup of lemonade and sells each one for ₹5. It sells 24 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 6.A stall pays ₹5 for each clay diya and sells each one for ₹9. It sells 10 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 7.A stall pays ₹7 for each friendship band and sells each one for ₹12. It sells 24 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 8.Kabir’s class stall spends ₹60 to make 14 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 9.A stall pays ₹10 for each friendship band and sells each one for ₹18. It sells 23 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 10.Aarav’s class stall spends ₹935 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.Kabir’s class stall spends ₹190 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.A stall pays ₹8 for each cup of lemonade and sells each one for ₹12. It sells 29 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 13.Karan’s class stall spends ₹290 to make 31 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.A stall pays ₹18 for each greeting card and sells each one for ₹24. It sells 11 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 15.A stall pays ₹10 for each paper bookmark and sells each one for ₹16. It sells 17 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 16.Karan’s class stall spends ₹130 to make 40 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 17.Gurpreet’s class stall spends ₹90 to make 10 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 18.Riya’s class stall spends ₹340 to make 27 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 19.A stall pays ₹12 for each paper bookmark and sells each one for ₹21. It sells 15 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 20.Kavya’s class stall spends ₹125 to make 11 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 21.Farhan’s class stall spends ₹630 to make 36 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 22.Rahul’s class stall spends ₹540 to make 18 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 23.Priya’s class stall spends ₹50 to make 16 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 24.Arjun’s class stall spends ₹140 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 25.Rahul’s class stall spends ₹170 to make 26 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹6 for each cupcake and sells each one for ₹7. It sells 32 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Ananya’s class stall spends ₹230 to make 12 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 28.Vivaan’s class stall spends ₹430 to make 18 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.Isha’s class stall spends ₹60 to make 14 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 30.A stall pays ₹16 for each cup of lemonade and sells each one for ₹20. It sells 39 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 31.Saanvi’s class stall spends ₹200 to make 29 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 32.Lakshmi’s class stall spends ₹260 to make 40 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.Zoya’s class stall spends ₹680 to make 24 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 34.Manav’s class stall spends ₹220 to make 23 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 35.Sneha’s class stall spends ₹485 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 36.Ananya’s class stall spends ₹170 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 37.Priya’s class stall spends ₹80 to make 23 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 38.Sneha’s class stall spends ₹1200 to make 39 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 39.Rohan’s class stall spends ₹800 to make 40 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 40.Isha’s class stall spends ₹270 to make 12 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
Answer key
- No profit, no loss
- 60
- 170
- 90
- 24
- 40
- 120
- 10
- 184
- 10
- 110
- 116
- 175
- 66
- 102
- 70
- 40
- 65
- 135
- 70
- 90
- No profit, no loss
- 30
- No profit, no loss
- 90
- 32
- 70
- 20
- 10
- 156
- 90
- 60
- Profit
- Profit
- 60
- No profit, no loss
- 35
- Loss
- No profit, no loss
- Profit
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids