Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Riya’s class stall spends ₹365 to make 13 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 2.Kavya’s class stall spends ₹390 to make 38 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 3.A stall pays ₹3 for each clay diya and sells each one for ₹8. It sells 28 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 4.A stall pays ₹10 for each friendship band and sells each one for ₹11. It sells 20 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 5.Manav’s class stall spends ₹210 to make 12 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.A stall pays ₹20 for each plate of bhel and sells each one for ₹23. It sells 24 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 7.Joseph’s class stall spends ₹630 to make 29 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 8.A stall pays ₹7 for each paper bookmark and sells each one for ₹17. It sells 25 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 9.Isha’s class stall spends ₹760 to make 34 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹5 for each greeting card and sells each one for ₹15. It sells 30 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Ananya’s class stall spends ₹480 to make 24 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 12.Zoya’s class stall spends ₹220 to make 23 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 13.Ishaan’s class stall spends ₹100 to make 12 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.Zoya’s class stall spends ₹160 to make 13 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 15.Joseph’s class stall spends ₹330 to make 30 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 16.Aditya’s class stall spends ₹440 to make 24 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 17.Zoya’s class stall spends ₹540 to make 21 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 18.Diya’s class stall spends ₹90 to make 31 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 19.Zoya’s class stall spends ₹440 to make 27 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 20.Manav’s class stall spends ₹680 to make 21 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 21.Arjun’s class stall spends ₹200 to make 16 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.A stall pays ₹8 for each paper bookmark and sells each one for ₹14. It sells 16 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 23.A stall pays ₹7 for each plate of bhel and sells each one for ₹13. It sells 12 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 24.Arjun’s class stall spends ₹630 to make 22 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 25.Zoya’s class stall spends ₹85 to make 15 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 26.Karan’s class stall spends ₹40 to make 10 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 27.Dev’s class stall spends ₹180 to make 24 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 28.A stall pays ₹17 for each paper bookmark and sells each one for ₹24. It sells 16 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 29.Manav’s class stall spends ₹565 to make 31 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 30.Priya’s class stall spends ₹350 to make 25 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 31.Saanvi’s class stall spends ₹1230 to make 38 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 32.Dev’s class stall spends ₹460 to make 13 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.A stall pays ₹10 for each clay diya and sells each one for ₹16. It sells 17 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 34.A stall pays ₹5 for each clay diya and sells each one for ₹12. It sells 29 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 35.Diya’s class stall spends ₹60 to make 18 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 36.Diya’s class stall spends ₹120 to make 15 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.Pooja’s class stall spends ₹590 to make 24 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 38.Saanvi’s class stall spends ₹400 to make 19 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 39.A stall pays ₹20 for each plate of bhel and sells each one for ₹27. It sells 17 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 40.Nisha’s class stall spends ₹185 to make 37 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
Answer key
- 40
- Loss
- 140
- 20
- 30
- 72
- 95
- 250
- 260
- 300
- No profit, no loss
- Profit
- 80
- 100
- 30
- 280
- 90
- 65
- 235
- 50
- 40
- 96
- 72
- 80
- 10
- 10
- 60
- 112
- 100
- 275
- 90
- 70
- 102
- 203
- Profit
- 105
- Profit
- 20
- 119
- No profit, no loss
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids