Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Ishaan’s class stall spends ₹420 to make 39 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 2.A stall pays ₹12 for each plate of bhel and sells each one for ₹13. It sells 31 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 3.Rohan’s class stall spends ₹400 to make 18 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 4.Zoya’s class stall spends ₹300 to make 18 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 5.Gurpreet’s class stall spends ₹80 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.Priya’s class stall spends ₹500 to make 16 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 7.Dev’s class stall spends ₹790 to make 27 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 8.Aarav’s class stall spends ₹340 to make 27 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 9.Isha’s class stall spends ₹160 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 10.Joseph’s class stall spends ₹350 to make 18 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 11.A stall pays ₹5 for each greeting card and sells each one for ₹12. It sells 22 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 12.Farhan’s class stall spends ₹960 to make 32 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 13.Manav’s class stall spends ₹70 to make 10 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.A stall pays ₹7 for each cup of lemonade and sells each one for ₹17. It sells 29 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 15.A stall pays ₹20 for each friendship band and sells each one for ₹22. It sells 15 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 16.A stall pays ₹12 for each cup of lemonade and sells each one for ₹13. It sells 20 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 17.Tara’s class stall spends ₹750 to make 30 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 18.A stall pays ₹14 for each greeting card and sells each one for ₹20. It sells 28 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 19.A stall pays ₹11 for each friendship band and sells each one for ₹15. It sells 13 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 20.Manav’s class stall spends ₹300 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 21.A stall pays ₹10 for each friendship band and sells each one for ₹18. It sells 19 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 22.Vivaan’s class stall spends ₹370 to make 34 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 23.Ishaan’s class stall spends ₹720 to make 28 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.Pooja’s class stall spends ₹415 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 25.Diya’s class stall spends ₹240 to make 28 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.Aarav’s class stall spends ₹140 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 27.Arjun’s class stall spends ₹390 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Aditya’s class stall spends ₹570 to make 38 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 29.Riya’s class stall spends ₹140 to make 11 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 30.Pooja’s class stall spends ₹460 to make 21 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 31.Kabir’s class stall spends ₹120 to make 10 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 32.Manav’s class stall spends ₹80 to make 10 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 33.Pooja’s class stall spends ₹880 to make 28 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 34.Diya’s class stall spends ₹290 to make 15 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 35.Nisha’s class stall spends ₹60 to make 20 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 36.Joseph’s class stall spends ₹50 to make 22 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.Rahul’s class stall spends ₹370 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 38.Diya’s class stall spends ₹560 to make 30 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 39.Meera’s class stall spends ₹295 to make 13 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 40.A stall pays ₹4 for each clay diya and sells each one for ₹6. It sells 21 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
Answer key
- Loss
- 31
- Loss
- Loss
- 65
- 100
- Profit
- 65
- 80
- 190
- 154
- No profit, no loss
- 30
- 290
- 30
- 20
- No profit, no loss
- 168
- 52
- 60
- 152
- 30
- 20
- Profit
- 180
- 60
- 40
- No profit, no loss
- Loss
- Loss
- 20
- 20
- Loss
- 85
- 40
- 60
- 250
- Profit
- Profit
- 42
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids