Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Meera’s class stall spends ₹585 to make 39 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 2.Rahul’s class stall spends ₹330 to make 16 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.A stall pays ₹19 for each cup of lemonade and sells each one for ₹22. It sells 23 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 4.Saanvi’s class stall spends ₹120 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Riya’s class stall spends ₹590 to make 26 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 6.Isha’s class stall spends ₹80 to make 18 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 7.A stall pays ₹3 for each friendship band and sells each one for ₹11. It sells 37 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 8.Farhan’s class stall spends ₹750 to make 30 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 9.Arjun’s class stall spends ₹605 to make 23 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 10.A stall pays ₹5 for each clay diya and sells each one for ₹15. It sells 18 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 11.Ananya’s class stall spends ₹500 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.Manav’s class stall spends ₹240 to make 17 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 13.Saanvi’s class stall spends ₹1210 to make 40 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 14.Diya’s class stall spends ₹330 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 15.A stall pays ₹3 for each paper bookmark and sells each one for ₹10. It sells 24 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 16.Kavya’s class stall spends ₹170 to make 17 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 17.Vivaan’s class stall spends ₹300 to make 29 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 18.Isha’s class stall spends ₹240 to make 27 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 19.Saanvi’s class stall spends ₹30 to make 11 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 20.Rohan’s class stall spends ₹320 to make 12 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 21.Meera’s class stall spends ₹350 to make 18 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 22.Arjun’s class stall spends ₹1130 to make 38 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 23.Ishaan’s class stall spends ₹240 to make 21 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.A stall pays ₹4 for each paper bookmark and sells each one for ₹5. It sells 34 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 25.A stall pays ₹7 for each cupcake and sells each one for ₹13. It sells 14 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 26.Lakshmi’s class stall spends ₹430 to make 23 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 27.Manav’s class stall spends ₹1240 to make 40 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.A stall pays ₹4 for each cup of lemonade and sells each one for ₹5. It sells 23 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 29.Joseph’s class stall spends ₹150 to make 32 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 30.Kabir’s class stall spends ₹250 to make 12 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.A stall pays ₹10 for each cupcake and sells each one for ₹18. It sells 17 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 32.Vivaan’s class stall spends ₹180 to make 16 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.Manav’s class stall spends ₹1250 to make 39 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.Dev’s class stall spends ₹50 to make 23 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 35.Farhan’s class stall spends ₹130 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 36.Manav’s class stall spends ₹170 to make 30 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.Isha’s class stall spends ₹195 to make 21 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 38.A stall pays ₹8 for each friendship band and sells each one for ₹17. It sells 28 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 39.Riya’s class stall spends ₹245 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 40.Riya’s class stall spends ₹430 to make 13 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
Answer key
- No profit, no loss
- 90
- 69
- 35
- 70
- Profit
- 296
- No profit, no loss
- 30
- 180
- 160
- 70
- Loss
- 40
- 168
- No profit, no loss
- Loss
- Profit
- 25
- Loss
- Profit
- Profit
- 30
- 34
- 84
- 145
- 40
- 23
- 10
- 70
- 136
- 20
- 80
- 65
- Profit
- 130
- 90
- 252
- 60
- 40
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids