Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Arjun’s class stall spends ₹330 to make 15 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 2.Aarav’s class stall spends ₹655 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 3.Meera’s class stall spends ₹360 to make 36 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 4.Saanvi’s class stall spends ₹100 to make 18 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 5.A stall pays ₹2 for each cup of lemonade and sells each one for ₹12. It sells 30 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 6.Arjun’s class stall spends ₹545 to make 23 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 7.Vivaan’s class stall spends ₹40 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 8.A stall pays ₹10 for each cup of lemonade and sells each one for ₹12. It sells 35 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 9.Rohan’s class stall spends ₹340 to make 19 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 10.Aditya’s class stall spends ₹470 to make 22 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.Zoya’s class stall spends ₹320 to make 32 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 12.Isha’s class stall spends ₹890 to make 38 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 13.A stall pays ₹5 for each cupcake and sells each one for ₹13. It sells 36 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 14.Isha’s class stall spends ₹270 to make 19 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 15.Aditya’s class stall spends ₹375 to make 15 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 16.A stall pays ₹2 for each friendship band and sells each one for ₹12. It sells 24 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 17.Ananya’s class stall spends ₹190 to make 15 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 18.Tara’s class stall spends ₹270 to make 28 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 19.Aarav’s class stall spends ₹585 to make 23 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 20.A stall pays ₹14 for each cup of lemonade and sells each one for ₹22. It sells 25 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 21.Diya’s class stall spends ₹300 to make 22 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.A stall pays ₹17 for each plate of bhel and sells each one for ₹21. It sells 27 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 23.Vivaan’s class stall spends ₹465 to make 27 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.Meera’s class stall spends ₹140 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 25.A stall pays ₹11 for each plate of bhel and sells each one for ₹12. It sells 13 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹11 for each friendship band and sells each one for ₹16. It sells 22 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Rahul’s class stall spends ₹465 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Vivaan’s class stall spends ₹780 to make 40 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 29.A stall pays ₹14 for each clay diya and sells each one for ₹19. It sells 26 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 30.Kavya’s class stall spends ₹520 to make 34 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.Diya’s class stall spends ₹170 to make 36 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 32.A stall pays ₹17 for each greeting card and sells each one for ₹22. It sells 17 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 33.Tara’s class stall spends ₹290 to make 31 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 34.Lakshmi’s class stall spends ₹300 to make 16 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 35.A stall pays ₹16 for each paper bookmark and sells each one for ₹24. It sells 10 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 36.A stall pays ₹19 for each cup of lemonade and sells each one for ₹21. It sells 11 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 37.Karan’s class stall spends ₹950 to make 30 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 38.A stall pays ₹16 for each cup of lemonade and sells each one for ₹20. It sells 35 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 39.A stall pays ₹10 for each greeting card and sells each one for ₹18. It sells 23 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 40.Rahul’s class stall spends ₹210 to make 26 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
Answer key
- Loss
- 100
- No profit, no loss
- Loss
- 300
- Profit
- 40
- 70
- 40
- 30
- No profit, no loss
- 250
- 288
- 15
- No profit, no loss
- 240
- 185
- 10
- 10
- 200
- 140
- 108
- 60
- 30
- 13
- 110
- 30
- Profit
- 130
- 10
- Profit
- 85
- 20
- Profit
- 80
- 22
- 50
- 140
- 184
- 50
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids