Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Kavya’s class stall spends ₹370 to make 22 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 2.A stall pays ₹15 for each cup of lemonade and sells each one for ₹19. It sells 23 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 3.Rahul’s class stall spends ₹160 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 4.Aarav’s class stall spends ₹190 to make 11 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 5.Riya’s class stall spends ₹430 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 6.Arjun’s class stall spends ₹300 to make 24 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 7.A stall pays ₹13 for each paper bookmark and sells each one for ₹21. It sells 11 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 8.Vivaan’s class stall spends ₹400 to make 19 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 9.Farhan’s class stall spends ₹545 to make 35 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 10.Dev’s class stall spends ₹250 to make 18 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 11.Nisha’s class stall spends ₹390 to make 33 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 12.Gurpreet’s class stall spends ₹230 to make 26 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 13.A stall pays ₹14 for each cup of lemonade and sells each one for ₹15. It sells 15 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 14.Vivaan’s class stall spends ₹540 to make 26 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 15.Diya’s class stall spends ₹50 to make 18 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.A stall pays ₹6 for each cup of lemonade and sells each one for ₹8. It sells 18 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 17.Rahul’s class stall spends ₹300 to make 35 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 18.Gurpreet’s class stall spends ₹300 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 19.Tara’s class stall spends ₹245 to make 19 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 20.Pooja’s class stall spends ₹360 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 21.Kavya’s class stall spends ₹90 to make 12 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.Gurpreet’s class stall spends ₹50 to make 10 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 23.A stall pays ₹4 for each cup of lemonade and sells each one for ₹14. It sells 13 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 24.Sneha’s class stall spends ₹560 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 25.Gurpreet’s class stall spends ₹100 to make 28 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 26.A stall pays ₹16 for each paper bookmark and sells each one for ₹23. It sells 10 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Joseph’s class stall spends ₹1010 to make 31 cups of lemonade and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Farhan’s class stall spends ₹140 to make 26 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 29.A stall pays ₹18 for each clay diya and sells each one for ₹20. It sells 12 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 30.A stall pays ₹4 for each greeting card and sells each one for ₹13. It sells 33 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 31.Isha’s class stall spends ₹940 to make 38 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 32.Ishaan’s class stall spends ₹160 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.A stall pays ₹17 for each cup of lemonade and sells each one for ₹18. It sells 10 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 34.Rahul’s class stall spends ₹160 to make 19 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 35.Saanvi’s class stall spends ₹610 to make 29 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 36.Aditya’s class stall spends ₹130 to make 14 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.Arjun’s class stall spends ₹310 to make 18 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 38.A stall pays ₹10 for each paper bookmark and sells each one for ₹11. It sells 34 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 39.Kavya’s class stall spends ₹190 to make 12 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 40.A stall pays ₹3 for each cup of lemonade and sells each one for ₹11. It sells 33 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
Answer key
- Loss
- 92
- 90
- Profit
- 60
- 180
- 88
- 75
- Loss
- 200
- 60
- Profit
- 15
- Loss
- 40
- 36
- 225
- Profit
- Profit
- 65
- 30
- 50
- 130
- 215
- Profit
- 70
- 80
- Loss
- 24
- 297
- Profit
- 20
- 10
- Profit
- Loss
- 80
- 40
- 34
- 10
- 264
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids