← Profit and loss at a fair stall lesson New set →

Profit and Loss Worksheet for Kids

Money maths lesson 24: Profit and loss at a fair stall · Set 295 · 40 sums
TalentJR

The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Arjun’s class stall spends ₹250 to make 12 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
  2. 2.Joseph’s class stall spends ₹370 to make 36 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
  3. 3.A stall pays ₹16 for each friendship band and sells each one for ₹22. It sells 18 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  4. 4.Karan’s class stall spends ₹300 to make 11 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
  5. 5.Aarav’s class stall spends ₹525 to make 33 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
  6. 6.A stall pays ₹10 for each paper bookmark and sells each one for ₹20. It sells 11 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
  7. 7.A stall pays ₹18 for each paper bookmark and sells each one for ₹22. It sells 16 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
  8. 8.Rahul’s class stall spends ₹240 to make 21 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
  9. 9.Rahul’s class stall spends ₹310 to make 16 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  10. 10.Lakshmi’s class stall spends ₹380 to make 20 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  11. 11.A stall pays ₹3 for each greeting card and sells each one for ₹10. It sells 32 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
  12. 12.Rahul’s class stall spends ₹510 to make 34 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  13. 13.Rahul’s class stall spends ₹225 to make 33 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  14. 14.Riya’s class stall spends ₹420 to make 36 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  15. 15.Zoya’s class stall spends ₹565 to make 35 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
  16. 16.Dev’s class stall spends ₹100 to make 33 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  17. 17.Manav’s class stall spends ₹580 to make 20 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
  18. 18.Aarav’s class stall spends ₹505 to make 17 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
  19. 19.Tara’s class stall spends ₹410 to make 16 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  20. 20.Lakshmi’s class stall spends ₹150 to make 22 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
  21. 21.Joseph’s class stall spends ₹680 to make 28 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
  22. 22.Manav’s class stall spends ₹790 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  23. 23.A stall pays ₹10 for each plate of bhel and sells each one for ₹16. It sells 24 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  24. 24.Gurpreet’s class stall spends ₹410 to make 13 plates of bhel and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
  25. 25.A stall pays ₹6 for each friendship band and sells each one for ₹14. It sells 29 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
  26. 26.A stall pays ₹19 for each plate of bhel and sells each one for ₹24. It sells 19 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  27. 27.Tara’s class stall spends ₹190 to make 17 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  28. 28.A stall pays ₹14 for each paper bookmark and sells each one for ₹18. It sells 17 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
  29. 29.Arjun’s class stall spends ₹170 to make 15 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  30. 30.Tara’s class stall spends ₹100 to make 10 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  31. 31.Ananya’s class stall spends ₹265 to make 11 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  32. 32.Vivaan’s class stall spends ₹190 to make 19 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  33. 33.Dev’s class stall spends ₹370 to make 26 cups of lemonade and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
  34. 34.Diya’s class stall spends ₹140 to make 13 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
  35. 35.Aditya’s class stall spends ₹270 to make 16 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  36. 36.A stall pays ₹11 for each cup of lemonade and sells each one for ₹20. It sells 10 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
  37. 37.A stall pays ₹20 for each cupcake and sells each one for ₹28. It sells 28 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
  38. 38.A stall pays ₹12 for each plate of bhel and sells each one for ₹21. It sells 23 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  39. 39.Aditya’s class stall spends ₹730 to make 35 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  40. 40.Meera’s class stall spends ₹200 to make 16 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?

Answer key

  1. Loss
  2. Loss
  3. 108
  4. Profit
  5. Loss
  6. 110
  7. 64
  8. Loss
  9. 10
  10. 120
  11. 224
  12. 340
  13. 60
  14. 60
  15. Loss
  16. 65
  17. 80
  18. 80
  19. 90
  20. Loss
  21. Profit
  22. 320
  23. 144
  24. Loss
  25. 232
  26. 95
  27. 20
  28. 68
  29. 55
  30. 50
  31. 100
  32. 95
  33. Profit
  34. Loss
  35. 130
  36. 90
  37. 224
  38. 207
  39. 30
  40. 40

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids