← Profit and loss at a fair stall lesson New set →

Profit and Loss Worksheet for Kids

Money maths lesson 24: Profit and loss at a fair stall · Set 63 · 40 sums
TalentJR

The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A stall pays ₹3 for each clay diya and sells each one for ₹4. It sells 21 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
  2. 2.Kavya’s class stall spends ₹375 to make 25 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
  3. 3.Rahul’s class stall spends ₹610 to make 27 plates of bhel and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  4. 4.Zoya’s class stall spends ₹380 to make 17 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
  5. 5.Aarav’s class stall spends ₹600 to make 25 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  6. 6.Karan’s class stall spends ₹200 to make 14 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  7. 7.A stall pays ₹19 for each clay diya and sells each one for ₹25. It sells 10 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
  8. 8.Ishaan’s class stall spends ₹370 to make 23 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  9. 9.Gurpreet’s class stall spends ₹420 to make 19 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  10. 10.A stall pays ₹4 for each greeting card and sells each one for ₹10. It sells 37 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
  11. 11.Ishaan’s class stall spends ₹330 to make 15 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  12. 12.Diya’s class stall spends ₹350 to make 24 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
  13. 13.Pooja’s class stall spends ₹225 to make 33 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  14. 14.Arjun’s class stall spends ₹40 to make 13 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  15. 15.Kavya’s class stall spends ₹280 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  16. 16.Joseph’s class stall spends ₹430 to make 26 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  17. 17.Sneha’s class stall spends ₹600 to make 31 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
  18. 18.A stall pays ₹3 for each plate of bhel and sells each one for ₹6. It sells 36 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  19. 19.A stall pays ₹19 for each cup of lemonade and sells each one for ₹20. It sells 21 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
  20. 20.Lakshmi’s class stall spends ₹465 to make 31 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
  21. 21.Riya’s class stall spends ₹600 to make 32 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  22. 22.Sneha’s class stall spends ₹380 to make 13 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
  23. 23.Ishaan’s class stall spends ₹710 to make 33 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  24. 24.Tara’s class stall spends ₹470 to make 30 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  25. 25.Lakshmi’s class stall spends ₹830 to make 40 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  26. 26.Ananya’s class stall spends ₹230 to make 22 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  27. 27.Aarav’s class stall spends ₹30 to make 13 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  28. 28.Vivaan’s class stall spends ₹425 to make 13 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
  29. 29.Tara’s class stall spends ₹240 to make 33 plates of bhel and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  30. 30.A stall pays ₹5 for each cupcake and sells each one for ₹14. It sells 18 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
  31. 31.Farhan’s class stall spends ₹520 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  32. 32.Dev’s class stall spends ₹370 to make 31 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  33. 33.Manav’s class stall spends ₹150 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
  34. 34.Isha’s class stall spends ₹80 to make 13 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  35. 35.Ananya’s class stall spends ₹1090 to make 33 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
  36. 36.A stall pays ₹19 for each greeting card and sells each one for ₹29. It sells 26 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
  37. 37.Dev’s class stall spends ₹380 to make 26 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  38. 38.Nisha’s class stall spends ₹430 to make 31 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  39. 39.A stall pays ₹11 for each cupcake and sells each one for ₹12. It sells 10 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
  40. 40.Sneha’s class stall spends ₹580 to make 25 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?

Answer key

  1. 21
  2. No profit, no loss
  3. 70
  4. Loss
  5. 100
  6. 80
  7. 60
  8. 90
  9. 55
  10. 222
  11. 120
  12. Profit
  13. 60
  14. 25
  15. 120
  16. 350
  17. Profit
  18. 108
  19. 21
  20. No profit, no loss
  21. 200
  22. Profit
  23. 50
  24. 20
  25. 30
  26. 10
  27. 35
  28. 100
  29. 255
  30. 162
  31. 205
  32. 60
  33. Loss
  34. 50
  35. 100
  36. 260
  37. 270
  38. 345
  39. 10
  40. 80

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids