Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A stall pays ₹5 for each friendship band and sells each one for ₹10. It sells 14 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 2.A stall pays ₹19 for each friendship band and sells each one for ₹28. It sells 38 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 3.Kabir’s class stall spends ₹400 to make 28 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 4.Pooja’s class stall spends ₹90 to make 37 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Gurpreet’s class stall spends ₹180 to make 10 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.Ananya’s class stall spends ₹185 to make 39 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 7.Ananya’s class stall spends ₹180 to make 32 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 8.Gurpreet’s class stall spends ₹410 to make 19 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 9.Saanvi’s class stall spends ₹270 to make 20 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 10.Meera’s class stall spends ₹180 to make 12 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 11.Tara’s class stall spends ₹170 to make 35 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 12.Karan’s class stall spends ₹110 to make 12 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 13.Ishaan’s class stall spends ₹110 to make 34 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.A stall pays ₹7 for each greeting card and sells each one for ₹14. It sells 36 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 15.Ananya’s class stall spends ₹115 to make 17 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 16.Vivaan’s class stall spends ₹440 to make 32 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 17.Sneha’s class stall spends ₹30 to make 12 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 18.Vivaan’s class stall spends ₹270 to make 10 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 19.Kabir’s class stall spends ₹380 to make 17 cups of lemonade and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 20.A stall pays ₹4 for each clay diya and sells each one for ₹9. It sells 25 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 21.A stall pays ₹6 for each paper bookmark and sells each one for ₹12. It sells 31 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 22.Dev’s class stall spends ₹590 to make 29 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 23.Rohan’s class stall spends ₹110 to make 12 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 24.A stall pays ₹15 for each cup of lemonade and sells each one for ₹20. It sells 32 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 25.Nisha’s class stall spends ₹290 to make 13 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 26.Aditya’s class stall spends ₹95 to make 13 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 27.Manav’s class stall spends ₹210 to make 13 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Arjun’s class stall spends ₹310 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.Diya’s class stall spends ₹280 to make 37 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 30.Lakshmi’s class stall spends ₹350 to make 11 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 31.Karan’s class stall spends ₹740 to make 38 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 32.Saanvi’s class stall spends ₹800 to make 39 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 33.A stall pays ₹9 for each cup of lemonade and sells each one for ₹14. It sells 20 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 34.Meera’s class stall spends ₹105 to make 17 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 35.Meera’s class stall spends ₹910 to make 28 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 36.Priya’s class stall spends ₹50 to make 21 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 37.Gurpreet’s class stall spends ₹720 to make 38 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 38.Nisha’s class stall spends ₹665 to make 25 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 39.Meera’s class stall spends ₹460 to make 12 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 40.Zoya’s class stall spends ₹760 to make 23 friendship bands and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
Answer key
- 70
- 342
- Profit
- 95
- 20
- Profit
- 140
- 65
- 70
- No profit, no loss
- 180
- 70
- 60
- 252
- 30
- 360
- Profit
- Loss
- 45
- 125
- 186
- Loss
- Profit
- 160
- 100
- Loss
- 80
- 90
- 275
- 20
- 210
- 20
- 100
- Loss
- 70
- 55
- Profit
- Loss
- 100
- 70
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids