Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A stall pays ₹12 for each plate of bhel and sells each one for ₹15. It sells 13 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 2.Rohan’s class stall spends ₹80 to make 16 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 3.Aarav’s class stall spends ₹400 to make 26 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 4.Meera’s class stall spends ₹420 to make 24 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 5.Dev’s class stall spends ₹260 to make 21 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.Arjun’s class stall spends ₹690 to make 23 clay diyas and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 7.A stall pays ₹5 for each paper bookmark and sells each one for ₹11. It sells 18 paper bookmarks. What is the total profit (in ₹)?
- 8.A stall pays ₹3 for each cup of lemonade and sells each one for ₹12. It sells 21 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 9.Riya’s class stall spends ₹80 to make 10 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 10.Aditya’s class stall spends ₹245 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 11.Nisha’s class stall spends ₹330 to make 16 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 12.Aditya’s class stall spends ₹150 to make 14 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 13.Pooja’s class stall spends ₹270 to make 30 cupcakes and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 14.Zoya’s class stall spends ₹110 to make 14 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 15.A stall pays ₹10 for each cupcake and sells each one for ₹15. It sells 33 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 16.Arjun’s class stall spends ₹310 to make 15 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
- 17.Meera’s class stall spends ₹510 to make 25 cupcakes and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 18.A stall pays ₹9 for each greeting card and sells each one for ₹17. It sells 28 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 19.Riya’s class stall spends ₹230 to make 30 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 20.Isha’s class stall spends ₹295 to make 17 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 21.Kabir’s class stall spends ₹330 to make 27 friendship bands and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.Aarav’s class stall spends ₹240 to make 14 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 23.Karan’s class stall spends ₹240 to make 14 clay diyas and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 24.Arjun’s class stall spends ₹560 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 25.A stall pays ₹12 for each cupcake and sells each one for ₹13. It sells 30 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 26.Priya’s class stall spends ₹190 to make 15 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 27.Nisha’s class stall spends ₹350 to make 22 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.A stall pays ₹8 for each cup of lemonade and sells each one for ₹14. It sells 20 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 29.Karan’s class stall spends ₹470 to make 21 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 30.Riya’s class stall spends ₹850 to make 34 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 31.Diya’s class stall spends ₹190 to make 26 cupcakes and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 32.Aarav’s class stall spends ₹240 to make 35 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 33.Karan’s class stall spends ₹465 to make 25 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 34.A stall pays ₹11 for each clay diya and sells each one for ₹12. It sells 25 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 35.Manav’s class stall spends ₹480 to make 32 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 36.Rahul’s class stall spends ₹480 to make 25 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 37.Ananya’s class stall spends ₹350 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 38.A stall pays ₹6 for each plate of bhel and sells each one for ₹7. It sells 12 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 39.Aditya’s class stall spends ₹835 to make 33 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 40.Isha’s class stall spends ₹490 to make 20 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
Answer key
- 39
- No profit, no loss
- 120
- 60
- 160
- No profit, no loss
- 108
- 189
- 30
- 60
- 10
- 10
- 30
- 40
- 165
- 10
- Loss
- 224
- 80
- 40
- 210
- 100
- 100
- 215
- 30
- 110
- 20
- 120
- 55
- No profit, no loss
- 200
- 110
- 90
- 25
- No profit, no loss
- Profit
- 50
- 12
- Loss
- Profit
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids