Profit and Loss Worksheet for Kids
The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Ishaan’s class stall spends ₹160 to make 40 friendship bands and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) Profit (c) No profit, no loss
- 2.Sneha’s class stall spends ₹530 to make 40 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 3.Karan’s class stall spends ₹820 to make 30 paper bookmarks and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 4.Ananya’s class stall spends ₹975 to make 39 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 5.Ananya’s class stall spends ₹480 to make 27 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
- 6.A stall pays ₹19 for each cupcake and sells each one for ₹22. It sells 12 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 7.Karan’s class stall spends ₹30 to make 12 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 8.Aditya’s class stall spends ₹170 to make 20 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
- 9.Diya’s class stall spends ₹190 to make 14 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
- 10.Riya’s class stall spends ₹40 to make 13 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 11.Rohan’s class stall spends ₹305 to make 11 friendship bands and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 12.Aditya’s class stall spends ₹740 to make 24 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
- 13.Pooja’s class stall spends ₹495 to make 17 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
- 14.A stall pays ₹8 for each cupcake and sells each one for ₹9. It sells 10 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 15.Zoya’s class stall spends ₹80 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
- 16.Diya’s class stall spends ₹255 to make 31 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
- 17.Saanvi’s class stall spends ₹370 to make 35 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 18.Lakshmi’s class stall spends ₹60 to make 16 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 19.Aarav’s class stall spends ₹270 to make 23 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 20.Ishaan’s class stall spends ₹590 to make 22 plates of bhel and sells all of them at ₹25 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 21.Saanvi’s class stall spends ₹220 to make 25 plates of bhel and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 22.Ishaan’s class stall spends ₹1150 to make 37 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Profit (c) Loss
- 23.A stall pays ₹9 for each clay diya and sells each one for ₹10. It sells 26 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
- 24.Aarav’s class stall spends ₹190 to make 19 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit
- 25.Priya’s class stall spends ₹645 to make 37 greeting cards and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
- 26.A stall pays ₹13 for each cup of lemonade and sells each one for ₹19. It sells 37 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
- 27.Lakshmi’s class stall spends ₹380 to make 37 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 28.Karan’s class stall spends ₹240 to make 21 clay diyas and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 29.Saanvi’s class stall spends ₹180 to make 11 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
- 30.Gurpreet’s class stall spends ₹230 to make 26 friendship bands and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
- 31.A stall pays ₹17 for each greeting card and sells each one for ₹25. It sells 16 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
- 32.Diya’s class stall spends ₹400 to make 38 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) No profit, no loss (c) Loss
- 33.A stall pays ₹15 for each cupcake and sells each one for ₹19. It sells 16 cupcakes. What is the total profit (in ₹)?
- 34.Vivaan’s class stall spends ₹495 to make 33 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 35.A stall pays ₹17 for each friendship band and sells each one for ₹27. It sells 20 friendship bands. What is the total profit (in ₹)?
- 36.Gurpreet’s class stall spends ₹320 to make 29 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
- 37.A stall pays ₹20 for each plate of bhel and sells each one for ₹21. It sells 36 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
- 38.Vivaan’s class stall spends ₹550 to make 37 cups of lemonade and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
- 39.Kabir’s class stall spends ₹810 to make 27 greeting cards and sells all of them at ₹30 each. Is it a profit or a loss? (a) Profit (b) Loss (c) No profit, no loss
- 40.Tara’s class stall spends ₹90 to make 28 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
Answer key
- Profit
- 270
- 70
- No profit, no loss
- 330
- 36
- 30
- 130
- 160
- 25
- 30
- 20
- 70
- 10
- 65
- 100
- Loss
- Profit
- 40
- Loss
- 30
- Loss
- 26
- No profit, no loss
- 90
- 222
- 10
- 180
- 70
- 30
- 128
- Loss
- 64
- No profit, no loss
- 200
- Loss
- 36
- 190
- No profit, no loss
- 50
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids