← Profit and loss at a fair stall lesson New set →

Profit and Loss Worksheet for Kids

Money maths lesson 24: Profit and loss at a fair stall · Set 95 · 40 sums
TalentJR

The method (Sales vs cost): Sales = number sold × selling price. Profit = sales − cost (when sales are more). Loss = cost − sales (when cost is more). Profit on one × number sold = total profit.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Ananya’s class stall spends ₹175 to make 29 plates of bhel and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  2. 2.Sneha’s class stall spends ₹480 to make 37 cupcakes and sells all of them at ₹25 each. What is the profit (in ₹)?
  3. 3.Manav’s class stall spends ₹120 to make 27 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  4. 4.Isha’s class stall spends ₹360 to make 30 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  5. 5.Rahul’s class stall spends ₹200 to make 17 paper bookmarks and sells all of them at ₹10 each. What is the loss (in ₹)?
  6. 6.Aarav’s class stall spends ₹110 to make 28 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
  7. 7.Rohan’s class stall spends ₹570 to make 20 clay diyas and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
  8. 8.Vivaan’s class stall spends ₹110 to make 32 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  9. 9.Sneha’s class stall spends ₹480 to make 15 cupcakes and sells all of them at ₹30 each. What is the loss (in ₹)?
  10. 10.Aarav’s class stall spends ₹250 to make 32 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  11. 11.Kavya’s class stall spends ₹300 to make 30 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  12. 12.A stall pays ₹16 for each greeting card and sells each one for ₹17. It sells 36 greeting cards. What is the total profit (in ₹)?
  13. 13.A stall pays ₹4 for each cup of lemonade and sells each one for ₹12. It sells 14 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
  14. 14.Aarav’s class stall spends ₹660 to make 40 greeting cards and sells all of them at ₹20 each. What is the profit (in ₹)?
  15. 15.Rahul’s class stall spends ₹280 to make 16 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  16. 16.A stall pays ₹15 for each plate of bhel and sells each one for ₹16. It sells 24 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  17. 17.Lakshmi’s class stall spends ₹160 to make 35 cupcakes and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  18. 18.A stall pays ₹17 for each cup of lemonade and sells each one for ₹24. It sells 25 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
  19. 19.Manav’s class stall spends ₹730 to make 25 paper bookmarks and sells all of them at ₹30 each. What is the profit (in ₹)?
  20. 20.Zoya’s class stall spends ₹145 to make 11 greeting cards and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  21. 21.Ananya’s class stall spends ₹525 to make 31 paper bookmarks and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  22. 22.Isha’s class stall spends ₹260 to make 20 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  23. 23.Farhan’s class stall spends ₹60 to make 10 greeting cards and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  24. 24.A stall pays ₹13 for each clay diya and sells each one for ₹20. It sells 18 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
  25. 25.A stall pays ₹13 for each cup of lemonade and sells each one for ₹17. It sells 20 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
  26. 26.Tara’s class stall spends ₹90 to make 33 paper bookmarks and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  27. 27.Dev’s class stall spends ₹395 to make 13 greeting cards and sells all of them at ₹25 each. What is the loss (in ₹)?
  28. 28.Farhan’s class stall spends ₹320 to make 36 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. What is the profit (in ₹)?
  29. 29.Meera’s class stall spends ₹760 to make 40 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. Is it a profit or a loss? (a) Loss (b) No profit, no loss (c) Profit
  30. 30.A stall pays ₹11 for each clay diya and sells each one for ₹17. It sells 32 clay diyas. What is the total profit (in ₹)?
  31. 31.A stall pays ₹3 for each cup of lemonade and sells each one for ₹8. It sells 15 cups of lemonade. What is the total profit (in ₹)?
  32. 32.Aarav’s class stall spends ₹190 to make 19 clay diyas and sells all of them at ₹15 each. What is the profit (in ₹)?
  33. 33.Diya’s class stall spends ₹610 to make 28 paper bookmarks and sells all of them at ₹20 each. What is the loss (in ₹)?
  34. 34.Saanvi’s class stall spends ₹50 to make 14 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  35. 35.Ishaan’s class stall spends ₹190 to make 36 cups of lemonade and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  36. 36.Priya’s class stall spends ₹130 to make 32 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the profit (in ₹)?
  37. 37.A stall pays ₹14 for each plate of bhel and sells each one for ₹18. It sells 35 plates of bhel. What is the total profit (in ₹)?
  38. 38.Karan’s class stall spends ₹615 to make 39 friendship bands and sells all of them at ₹15 each. What is the loss (in ₹)?
  39. 39.Riya’s class stall spends ₹175 to make 23 clay diyas and sells all of them at ₹5 each. What is the loss (in ₹)?
  40. 40.Meera’s class stall spends ₹240 to make 20 cups of lemonade and sells all of them at ₹10 each. Is it a profit or a loss? (a) No profit, no loss (b) Loss (c) Profit

Answer key

  1. 30
  2. 445
  3. 15
  4. 60
  5. 30
  6. Profit
  7. 70
  8. 50
  9. 30
  10. 90
  11. 150
  12. 36
  13. 112
  14. 140
  15. 40
  16. 24
  17. 15
  18. 175
  19. 20
  20. 90
  21. 60
  22. 40
  23. 40
  24. 126
  25. 80
  26. 75
  27. 70
  28. 40
  29. Profit
  30. 192
  31. 75
  32. 95
  33. 50
  34. 20
  35. 10
  36. 30
  37. 140
  38. 30
  39. 60
  40. Loss

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids