← Rupees and paise lesson New set →

Rupees and Paise Worksheet

Money maths lesson 11: Rupees and paise · Set 185 · 40 sums
TalentJR

The method (Work in paise): ₹1 = 100 paise. Rupees → paise: × 100. Paise → rupees: ÷ 100. To add or subtract, change both to paise, work, then change back. Write the answer in rupees without trailing zeros: ₹12.50 → 12.5, ₹20.00 → 20.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.650 paise is how many rupees? =
  2. 2.How many paise are there in ₹15?
  3. 3.₹11.50 − ₹7.50 =
  4. 4.How many paise are there in ₹17?
  5. 5.A pen costs ₹20.50. Diya pays ₹50. How much change does Diya get, in rupees? =
  6. 6.₹20 − ₹9.50 =
  7. 7.1900 paise is how many rupees? =
  8. 8.One rubber band costs ₹2.50. How many rupees do 6 rubber bands cost? =
  9. 9.One toffee costs 50 paise. How many rupees do 5 toffees cost? =
  10. 10.1850 paise is how many rupees? =
  11. 11.A hair clip costs ₹6.50. Kabir pays ₹10. How much change does Kabir get, in rupees? =
  12. 12.One small sweet costs ₹3.50. How many rupees do 4 small sweets cost? =
  13. 13.1300 paise is how many rupees? =
  14. 14.1800 paise is how many rupees? =
  15. 15.A notebook costs ₹34.50. Nisha pays ₹50. How much change does Nisha get, in rupees? =
  16. 16.How many paise are there in ₹1.50?
  17. 17.One toffee costs ₹3.50. How many rupees do 4 toffees cost? =
  18. 18.How many paise are there in ₹5?
  19. 19.A pen costs ₹9.50. Rahul pays ₹50. How much change does Rahul get, in rupees? =
  20. 20.₹4.50 + ₹5 =
  21. 21.How many paise are there in ₹5.50?
  22. 22.One toffee costs ₹2.50. How many rupees do 4 toffees cost? =
  23. 23.A notebook costs ₹28.50. Priya pays ₹50. How much change does Priya get, in rupees? =
  24. 24.One small sweet costs ₹3.50. How many rupees do 2 small sweets cost? =
  25. 25.How many paise are there in ₹10?
  26. 26.A bun costs ₹12.50. Sneha pays ₹20. How much change does Sneha get, in rupees? =
  27. 27.A juice box costs ₹5.50. Tara pays ₹20. How much change does Tara get, in rupees? =
  28. 28.250 paise is how many rupees? =
  29. 29.₹9.50 + ₹4.50 =
  30. 30.One paper clip costs ₹3.50. How many rupees do 9 paper clips cost? =
  31. 31.₹29.50 − ₹0.50 =
  32. 32.A drawing book costs ₹2.50. Tara pays ₹50. How much change does Tara get, in rupees? =
  33. 33.How many paise are there in ₹17.50?
  34. 34.A juice box costs ₹11.50. Aarav pays ₹50. How much change does Aarav get, in rupees? =
  35. 35.₹20 + ₹17.50 =
  36. 36.₹6 − ₹3.50 =
  37. 37.How many paise are there in ₹2.50?
  38. 38.How many paise are there in ₹11?
  39. 39.A notebook costs ₹7.50. Joseph pays ₹50. How much change does Joseph get, in rupees? =
  40. 40.One toffee costs ₹1.50. How many rupees do 10 toffees cost? =

Answer key

  1. 6.5
  2. 1500
  3. 4
  4. 1700
  5. 29.5
  6. 10.5
  7. 19
  8. 15
  9. 2.5
  10. 18.5
  11. 3.5
  12. 14
  13. 13
  14. 18
  15. 15.5
  16. 150
  17. 14
  18. 500
  19. 40.5
  20. 9.5
  21. 550
  22. 10
  23. 21.5
  24. 7
  25. 1000
  26. 7.5
  27. 14.5
  28. 2.5
  29. 14
  30. 31.5
  31. 29
  32. 47.5
  33. 1750
  34. 38.5
  35. 37.5
  36. 2.5
  37. 250
  38. 1100
  39. 42.5
  40. 15

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids