← Rupees and paise lesson New set →

Rupees and Paise Worksheet

Money maths lesson 11: Rupees and paise · Set 356 · 40 sums
TalentJR

The method (Work in paise): ₹1 = 100 paise. Rupees → paise: × 100. Paise → rupees: ÷ 100. To add or subtract, change both to paise, work, then change back. Write the answer in rupees without trailing zeros: ₹12.50 → 12.5, ₹20.00 → 20.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹22.50 − ₹5.50 =
  2. 2.A drawing book costs ₹34.50. Gurpreet pays ₹50. How much change does Gurpreet get, in rupees? =
  3. 3.A packet of chips costs ₹1.50. Joseph pays ₹10. How much change does Joseph get, in rupees? =
  4. 4.One tiny sticker costs ₹1.50. How many rupees do 7 tiny stickers cost? =
  5. 5.₹2.50 + ₹15 =
  6. 6.₹9.50 − ₹3.50 =
  7. 7.How many paise are there in ₹19?
  8. 8.₹15 + ₹14.50 =
  9. 9.₹2.50 + ₹12 =
  10. 10.How many paise are there in ₹5?
  11. 11.350 paise is how many rupees? =
  12. 12.A bun costs ₹5.50. Joseph pays ₹20. How much change does Joseph get, in rupees? =
  13. 13.A notebook costs ₹39.50. Tara pays ₹50. How much change does Tara get, in rupees? =
  14. 14.One small sweet costs 50 paise. How many rupees do 10 small sweets cost? =
  15. 15.₹25 − ₹7.50 =
  16. 16.How many paise are there in ₹17?
  17. 17.1500 paise is how many rupees? =
  18. 18.How many paise are there in ₹4?
  19. 19.One toffee costs ₹3.50. How many rupees do 10 toffees cost? =
  20. 20.How many paise are there in ₹12?
  21. 21.₹29.50 − ₹3 =
  22. 22.How many paise are there in ₹13?
  23. 23.How many paise are there in ₹6.50?
  24. 24.One rubber band costs ₹1.50. How many rupees do 2 rubber bands cost? =
  25. 25.How many paise are there in ₹15?
  26. 26.₹3.50 + ₹19 =
  27. 27.200 paise is how many rupees? =
  28. 28.How many paise are there in ₹6?
  29. 29.A hair clip costs ₹6.50. Joseph pays ₹20. How much change does Joseph get, in rupees? =
  30. 30.One small sweet costs ₹1.50. How many rupees do 7 small sweets cost? =
  31. 31.A drawing book costs ₹1.50. Kabir pays ₹10. How much change does Kabir get, in rupees? =
  32. 32.₹18.50 + ₹14 =
  33. 33.One toffee costs ₹2.50. How many rupees do 7 toffees cost? =
  34. 34.₹15.50 − ₹2.50 =
  35. 35.A juice box costs ₹19.50. Kabir pays ₹50. How much change does Kabir get, in rupees? =
  36. 36.How many paise are there in ₹8.50?
  37. 37.One toffee costs ₹3.50. How many rupees do 5 toffees cost? =
  38. 38.A pen costs ₹21.50. Tara pays ₹50. How much change does Tara get, in rupees? =
  39. 39.₹29 − ₹24.50 =
  40. 40.How many paise are there in ₹5.50?

Answer key

  1. 17
  2. 15.5
  3. 8.5
  4. 10.5
  5. 17.5
  6. 6
  7. 1900
  8. 29.5
  9. 14.5
  10. 500
  11. 3.5
  12. 14.5
  13. 10.5
  14. 5
  15. 17.5
  16. 1700
  17. 15
  18. 400
  19. 35
  20. 1200
  21. 26.5
  22. 1300
  23. 650
  24. 3
  25. 1500
  26. 22.5
  27. 2
  28. 600
  29. 13.5
  30. 10.5
  31. 8.5
  32. 32.5
  33. 17.5
  34. 13
  35. 30.5
  36. 850
  37. 17.5
  38. 28.5
  39. 4.5
  40. 550

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids