← Rupees and paise lesson New set →

Rupees and Paise Worksheet

Money maths lesson 11: Rupees and paise · Set 465 · 40 sums
TalentJR

The method (Work in paise): ₹1 = 100 paise. Rupees → paise: × 100. Paise → rupees: ÷ 100. To add or subtract, change both to paise, work, then change back. Write the answer in rupees without trailing zeros: ₹12.50 → 12.5, ₹20.00 → 20.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹8.50 − ₹2 =
  2. 2.₹26 − ₹2.50 =
  3. 3.How many paise are there in ₹17.50?
  4. 4.A drawing book costs ₹36.50. Nisha pays ₹50. How much change does Nisha get, in rupees? =
  5. 5.A hair clip costs ₹3.50. Sneha pays ₹50. How much change does Sneha get, in rupees? =
  6. 6.One rubber band costs ₹3.50. How many rupees do 2 rubber bands cost? =
  7. 7.One paper clip costs 50 paise. How many rupees do 8 paper clips cost? =
  8. 8.₹17 − ₹7.50 =
  9. 9.One toffee costs ₹2.50. How many rupees do 3 toffees cost? =
  10. 10.How many paise are there in ₹4?
  11. 11.₹12.50 + ₹17.50 =
  12. 12.One tiny sticker costs ₹2.50. How many rupees do 3 tiny stickers cost? =
  13. 13.How many paise are there in ₹3?
  14. 14.₹6.50 − ₹0.50 =
  15. 15.A hair clip costs ₹2.50. Lakshmi pays ₹50. How much change does Lakshmi get, in rupees? =
  16. 16.A pen costs ₹15.50. Kabir pays ₹50. How much change does Kabir get, in rupees? =
  17. 17.How many paise are there in ₹10?
  18. 18.One rubber band costs ₹1.50. How many rupees do 8 rubber bands cost? =
  19. 19.1350 paise is how many rupees? =
  20. 20.1100 paise is how many rupees? =
  21. 21.₹23 − ₹0.50 =
  22. 22.How many paise are there in ₹14?
  23. 23.500 paise is how many rupees? =
  24. 24.₹25.50 − ₹15.50 =
  25. 25.₹10 + ₹2.50 =
  26. 26.₹13.50 − ₹3 =
  27. 27.One tiny sticker costs ₹1.50. How many rupees do 4 tiny stickers cost? =
  28. 28.₹18.50 + ₹7 =
  29. 29.One small sweet costs ₹2.50. How many rupees do 3 small sweets cost? =
  30. 30.One tiny sticker costs ₹3.50. How many rupees do 9 tiny stickers cost? =
  31. 31.A juice box costs ₹8.50. Riya pays ₹10. How much change does Riya get, in rupees? =
  32. 32.₹13 + ₹12.50 =
  33. 33.How many paise are there in ₹15.50?
  34. 34.A packet of chips costs ₹28.50. Ananya pays ₹50. How much change does Ananya get, in rupees? =
  35. 35.One toffee costs 50 paise. How many rupees do 9 toffees cost? =
  36. 36.How many paise are there in ₹18?
  37. 37.₹6 + ₹18.50 =
  38. 38.650 paise is how many rupees? =
  39. 39.One paper clip costs ₹1.50. How many rupees do 7 paper clips cost? =
  40. 40.₹23.50 − ₹14 =

Answer key

  1. 6.5
  2. 23.5
  3. 1750
  4. 13.5
  5. 46.5
  6. 7
  7. 4
  8. 9.5
  9. 7.5
  10. 400
  11. 30
  12. 7.5
  13. 300
  14. 6
  15. 47.5
  16. 34.5
  17. 1000
  18. 12
  19. 13.5
  20. 11
  21. 22.5
  22. 1400
  23. 5
  24. 10
  25. 12.5
  26. 10.5
  27. 6
  28. 25.5
  29. 7.5
  30. 31.5
  31. 1.5
  32. 25.5
  33. 1550
  34. 21.5
  35. 4.5
  36. 1800
  37. 24.5
  38. 6.5
  39. 10.5
  40. 9.5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids