← Rupees and paise lesson New set →

Rupees and Paise Worksheet

Money maths lesson 11: Rupees and paise · Set 490 · 40 sums
TalentJR

The method (Work in paise): ₹1 = 100 paise. Rupees → paise: × 100. Paise → rupees: ÷ 100. To add or subtract, change both to paise, work, then change back. Write the answer in rupees without trailing zeros: ₹12.50 → 12.5, ₹20.00 → 20.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.300 paise is how many rupees? =
  2. 2.₹5.50 − ₹0.50 =
  3. 3.How many paise are there in ₹13.50?
  4. 4.₹5 + ₹1.50 =
  5. 5.₹17.50 − ₹13 =
  6. 6.How many paise are there in ₹6.50?
  7. 7.₹22.50 − ₹2 =
  8. 8.One paper clip costs ₹3.50. How many rupees do 4 paper clips cost? =
  9. 9.A packet of chips costs ₹23.50. Zoya pays ₹50. How much change does Zoya get, in rupees? =
  10. 10.1000 paise is how many rupees? =
  11. 11.₹13.50 + ₹12 =
  12. 12.A packet of chips costs ₹2.50. Ananya pays ₹10. How much change does Ananya get, in rupees? =
  13. 13.A pen costs ₹17.50. Ananya pays ₹50. How much change does Ananya get, in rupees? =
  14. 14.One tiny sticker costs 50 paise. How many rupees do 8 tiny stickers cost? =
  15. 15.800 paise is how many rupees? =
  16. 16.₹6.50 + ₹15 =
  17. 17.150 paise is how many rupees? =
  18. 18.How many paise are there in ₹14.50?
  19. 19.₹5.50 + ₹12 =
  20. 20.One tiny sticker costs ₹1.50. How many rupees do 7 tiny stickers cost? =
  21. 21.₹15.50 + ₹15 =
  22. 22.One toffee costs ₹1.50. How many rupees do 4 toffees cost? =
  23. 23.₹2.50 + ₹4.50 =
  24. 24.How many paise are there in ₹18?
  25. 25.400 paise is how many rupees? =
  26. 26.One toffee costs ₹2.50. How many rupees do 2 toffees cost? =
  27. 27.₹19.50 + ₹2.50 =
  28. 28.₹5.50 + ₹9 =
  29. 29.How many paise are there in ₹16.50?
  30. 30.₹7 + ₹9.50 =
  31. 31.One tiny sticker costs ₹2.50. How many rupees do 5 tiny stickers cost? =
  32. 32.How many paise are there in ₹17?
  33. 33.550 paise is how many rupees? =
  34. 34.How many paise are there in ₹1?
  35. 35.One small sweet costs ₹3.50. How many rupees do 9 small sweets cost? =
  36. 36.₹1.50 + ₹9.50 =
  37. 37.1150 paise is how many rupees? =
  38. 38.A hair clip costs ₹4.50. Aditya pays ₹50. How much change does Aditya get, in rupees? =
  39. 39.How many paise are there in ₹13?
  40. 40.One paper clip costs ₹2.50. How many rupees do 3 paper clips cost? =

Answer key

  1. 3
  2. 5
  3. 1350
  4. 6.5
  5. 4.5
  6. 650
  7. 20.5
  8. 14
  9. 26.5
  10. 10
  11. 25.5
  12. 7.5
  13. 32.5
  14. 4
  15. 8
  16. 21.5
  17. 1.5
  18. 1450
  19. 17.5
  20. 10.5
  21. 30.5
  22. 6
  23. 7
  24. 1800
  25. 4
  26. 5
  27. 22
  28. 14.5
  29. 1650
  30. 16.5
  31. 12.5
  32. 1700
  33. 5.5
  34. 100
  35. 31.5
  36. 11
  37. 11.5
  38. 45.5
  39. 1300
  40. 7.5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids